Pořadatelé si účast pochvalují, neboť se v kotcích a klíckách sešlo na 150 druhů vystavovaných zvířat. Naprostý laik zde musel být ohromen, jak různou stavbu těla a barvu peří může mít prostý holub.

„Kdybychom měli větší halu, tak jich tu je mnohem víc, takhle někteří museli nechat svá zvířata doma," říká jeden z pořadatelů Václav Hrdý a už se má k odchodu. Volají jej zájemci o koupi výstavního šedého králíka. Ušáci jdou vůbec na dračku a ze zhruba 70 nabízených kusů jich v sobotu dopoledne už mnoho nezbývalo.

Ráno zvířata ohodnotila porota a na některých klecích už byly připnuté stuhy vítězů. „U králíků se třeba hodnotí stavba těla a jaké má uši. Nesmí mít lalůček pod krkem, i když se říká, že taková samice pak dobře rodí mláďata," poznamenává ještě Václav Hrdý.

Oslovení chovatelé se však shodují, že domácí chov králíků je vysloveně koníček, který je třeba milovat srdcem.

„Určitě to není výdělečná činnost. Vstupy jsou drahé krmení, očkování a podobně," říká Jana Hůlková ze Srnojed, která v současnosti chová 40 ušáků a nově si pořídila také činčily velké. To je druh králíka s jemnou srstí podobnou činčile, který je ale levnější na chov.

Je to koníček

Velký chov chlupatých ušáků měla doma také Ivuška Pochobradská z Hrochova Týnce. Postupem času však své stádečko s manželem zredukovala na jednoho samce a samici. „Nejsme odborníci, je to pro nás koníček, abychom měli nějakou zábavu a nezlenivěli jsme," říká chovatelka, které se podařilo z jednoho vrhu vypiplat devět mláďat, když matka přišla o mléko. Krmila je injekční stříkačkou. „I padesát králíků jsme doma měli, ale nikdy se nám jejich maso nepřejedlo. Dá se upravit na mnoho způsobů," dodává Ivuška Pochobradská.

Nejmladším oceněným chovatelem se stal sedmiletý Vojta Dostál se svými burgundskými králíky. „Jak chovatel přijde do puberty, ten zájem jde stranou," připouští Václav Hrdý smutnou zkušenost, že mladých zájemců o tento koníček je jako šafránu.