Jedná se o premiéru – společnost obor zavádí spolu se Střední školou obchodu, řemesel a služeb v Žamberku na zámku. Učni budou ve firmě rozeznatelní – obléknou si trička v barvě tyrkysu a kšiltovky. Hlavní starost o ně bude mít vedoucí tréninkového centra Stanislav Hudák.

Praktická výuka nového oboru je součástí unikátního projektu spolupráce školy a firmy v Pardubickém kraji, který podporuje Pardubický kraj a osobně hejtman Martin Netolický. Zúčastněné strany, mezi kterými figuruje i město Žamberk, stvrdily spolupráci podpisem Memoranda 27. 2. 2015. Aktivitu podporují švýcarští manažeři Bühler Group Uzwil. „Přislíbili, že náš školský systém výuky technických oborů budou průběžně obohacovat o dobré a osvědčené zkušenosti, které využívají ve své zemi," uvedl generální ředitel Jiří Appeltauer.

Co se bude dít v den nástupu učňů?

První den, kterým je úterý 1. září, se učni nejdříve zúčastní nezbytných nástupních školení v bezpečnosti práce a dodržování nezbytných pravidel. „Jejich bezpečnost je pro nás, stejně jako bezpečí všech našich spolupracovníků, na prvním místě," uvedl Stanislav Hudák, který pak učně odvede do tréninkového centra.

„Svoji základnu budou mít se svým učitelem – mistrem odborného výcviku – v malé posluchárně centra, kterou jsme speciálně připravili pro proškolování našich spolupracovníků. Nyní bude sloužit i pro případnou teoretickou výuku žáků," přiblížil Stanislav Hudák. „Promítneme jim film o Bühleru CZ, o pravidlech a různých postupech ve firmě. Seznámíme je se zásadami, které zde dodržujeme a s hodnotami firmy. Představíme jim náplň celého prvního pracovního týdne a jeho jednotlivé dny – to se bude koneckonců dít každý jejich praktický týden u nás ve firmě." Pak je čeká seznámení s provozy a dílnami firmy, kterou si projdou, a dostanou návod, jak využívat hlavní „koridory", aby nezabloudili. Obědvat budou s ostatními zaměstnanci v nové jídelně.

Místem jejich učení i práce ve firmě bude tréninkové centrum. Nejprve – asi půl roku – budou pracovat na výrobcích, na kterých si především vytrénují všechny operace, které musí umět dobře zvládnout. „Žádný výrobek nebude na vyhození, ale bude sloužit jak jim, tak například žákům základních škol, kteří k nám také budou od září docházet ´na dílny´. Později, asi od konce prvního ročníku, se budou učit na výrobcích, které jsou přímo určeny zákazníkům, a tak to bude ve druhém i ve třetím ročníku," upřesnil Stanislav Hudák.

„Samozřejmě respektujeme rámcový i školní vzdělávací program, který jsme společně s vedením školy SŠOŘS upravili tak, aby se maximálně přiblížil realitě. Studenti se nebudou učit věci, o kterých víme, že by je nevyužili ani v jiných firmách. Naopak, posílíme to, o čem bezpečně víme, že využijí v jakékoliv jiné moderní firmě," uzavřel Hudák.

Zdenka Hanyšová Celá