Když v červnu válčily na zasedáních pardubického zastupitelstva opozice s radniční koalicí, došlo ze strany vedení města k jednomu významnému ústupku. Rozhodlo totiž, že pustí opoziční politiky do dozorčích rad městských akciových společností. Teď se ale zdá, že ani tahle výměna neproběhne ke spokojenosti opozice. Do dozorčích rad si totiž nebude moci nominovat, koho bude chtít. Koaliční politici jí totiž hodlají vetovat třetinu navržených jmen.

PŘEDLOŽILI SYSTÉM 
A HARMONOGRAM

„Limit, kdy by měly být změny v dozorčích radách městských firem schváleny, je pro nás listopadové zasedání zastupitelstva. Navíc odmítáme, aby nám koalice vetovala jednotlivá jména. Předložili jsme vedení města systém a harmonogram. Chceme, aby opozice měla dva zástupce v každé dozorčí radě. Jména jsme předali už 20. září a pak se čtyři týdny nic nedělo," uvedl opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Podle jeho slov koaliční politici odmítli jednoho 
z kandidátů třeba jen proto, že uspěl v letošních krajských volbách.

Pardubický primátor Martin Charvát (ANO) ovšem na čtvrtečním zasedání zastupitelů poznamenal, že na jménech musí být shoda. „Mám signály z některých zastupitelských klubů, že pro některá jména zastupitelé nebudou ochotni hlasovat. My jim to samozřejmě nemůžeme přikázat. To je stejné, jako kdybychom při volbě rady města po opozici chtěli, aby námi navržené kandidáty schválila většinou 39 hlasů," poznamenal primátor.

Dá se očekávat, že s kádrováním svých kandidátů opozice souhlasit nebude.

„Na tuto hru bychom vůbec neměli přistupovat. Neumím si to ani představit – to máme na každé místo 
v dozorčí radě navrhnout čtyři kandidáty, aby si mohli vybrat? Nebo nám rovnou sami řeknou, koho můžeme do dozorčích rad dosadit?" nechal se slyšet opoziční zastupitel František Brendl (sdružení Pardubáci).

NEUVEDLI PRÝ ŽÁDNÉ RELEVANTNÍ DŮVODY

Brendlovi především vadí, že koalice prý pro vetování kandidátů neuvedla žádné relevantní důvody.

„U všech kandidátů jsme doložili profesní zkušenost. Odbornost u nich lze jen těžko zpochybnit," sdělil František Brendl s tím, že mezi „nechtěnými" jmény je například i krajský radní pro sport René Živný, který byl čtyři roky předsedou správní rady pardubického aquaparku.

Kvůli dozorčím radám městských firem se politici v Pardubicích hádají už od komunálních voleb. Současná radniční koalice totiž zrušila zavedený zvyk a opozici do kontrolních orgánů vůbec nepustila.