Pátého listopadu před třemi lety se poprvé otevřel Městský bazén veřejnosti. Od té doby turnikety do šaten prošlo velké množství návštěvníků. V polovině října přivítali dvoustého tisícího návštěvníka. „Není to úplně přesné číslo. Třeba děti, které k nám chodí do plavecké školy, na tom počitadle nejsou. Ve skutečnosti to bude ještě víc," upřesnila Dagmar Marková, vedoucí plavecké školy.

Narozeninový den

Své narozeniny bazén oslaví o dva dny dřív, tedy v neděli třetího listopadu. „V neděli bývá největší návštěvnost. Rzhodli jsme se tak, aby mohla naši akci využít co nejširší veřejnost," vysvětlila výběr data vedoucí plavecké školy. Jako narozeninový bonus je připravena speciální cena vstupného. Za cenu běžného vstupu na hodinu a půl budou smět návštěvníci v bazénu strávit dvojnásobnou dobu. „Také jsme pro ně přichystali vodní atrakci zvanou aquazorbing. Je to taková nafukovací plastová koule, která se určitě stane zpestřením pro návštěvníky," prozradila Dagmar Marková.

Tři roky provozu

Za dobu fungování bazénu se muselo řešit několik technických potíží. Jednou z nich byla špatně řešená parní lázeň. „Původně byla projektovaná tak, že kotel byl ve strojovně. Velká vzdálenost kotle od parní kabiny s sebou nesla velkou spotřebu. Zároveň účinnost parní lázně nebyla taková, jaká by měla být. Kotel jsme umístili těsně za parní kabinu. Snížil se jeho výkon a výkonnost je úplně jiná. Vše běží bez problémů. Jsou to věci, na které přišli naši strojníci," vysvětlil vedoucí bazénu Zdeněk Kocman.

Došlo také na montáž tepelného čerpadla pro úsporu tepla a na zabudování nového softwaru, aby bylo možné vypnutím právě nepotřebných sekcí šetřit energii. „Postupně přicházíme na věci, jak můžeme co nejvíce šetřit. K tomu patří i regulování vzduchotechniky. Které předtím nebylo. To teď provádíme dvakrát ročně a ušetříme díky tomu obrovské množství plynu," poznamenal Zdeněk Kocman.

Už to neklouže

Od prvních dní byla velmi diskutovaná pro mnohé extrémní klouzavost podlahy v okolí bazénu. Tento nedostatek je podle slov zaměstnanců již vyřešený. „Během zářijových sanitárních dnů jsme provedli nátěr protiskluzovou impregnací. Takže už to tady tak neklouže. Mohli jsme odstranit rohože, které jsme tu proti klouzavosti instalovali. Ono se to ale ve skutečnosti tolik neklouzalo, jen po styku s vodou v určitých místech. Myslím, že to byla trochu nafouknutá bublina, ale teď je to vyřešené. Na nátěr máme tři roky záruku," konstatoval Zdeněk Kocman.

Dostatečné vyžití

Litomyšlský bazén nabízí mnoho kurzů. „Už sami děláme kurzy, které jsme ze začátku nevěděli, jak vést. Stojí to spoustu času, ale chceme si návštěvníky udržet, aby nám nejezdili jinam," uvedl Zdeněk Kocman. Plaveckými kurzy nyní pokrývají celou věkovou škálu. „Pořádáme odpolední plavecké kurzy pro širokou veřejnost. Začínáme od plavání rodičů s dětmi. To jsou děti ve věku od tří do pěti let. Na to navazuje plavání pětiletých dětí už bez rodičů. Dále pak máme zdokonalovací kurzy pro starší děti a pro dospělé. Máme i cvičení a plavání pro seniory. Plavou tu i těhotné maminky. Máme také plavání batolat," doplnila Dagmar Marková.

Podle slov vedoucího bazénu si návštěvníci litomyšlský bazén chválí. „Jezdíme sem jednou za měsíc. Jsem tady spokojený víc než ve Svitavách, dřív jsme tam s dětmi jezdili, ale tady se nám líbí víc. Nejvíc pak asi vířivka," prozradil návštěvník Vladimír Lněnička. To potvrdil i jeho syn Ondřej, kterého mimo vířivky nadchl také tobogán. Návštěvníci rovněž oceňují teplotu vody a vzduchu. Lákavé jsou i atrakce bazénu. „Máme například výplavový bazén, který je docela raritou. I při šeredném počasí mohou lidé vyplavat ven. Jsou tu atrakce, které uspokojí velkou škálu lidí," dodala Dagmar Marková.