Podíleli se na nich i lékaři. Škoda činí 38 milionů korun, část peněz nebyla vyplacena. Šest obviněných je ve vazbě, řekli dnes novinářům zástupci policie a jedné z podvedených pojišťoven. Složitý organizovaný podvod začínal u pojišťovacích agentů či zprostředkovatelů. Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí osmi lékařů a dvou rehabilitačních pracovnic úrazy fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení.
Na podezřelé pojistné události upozornila první Pojišťovna České spořitelny. Podle její mluvčí Jany Jiráskové v roce 2013 interní systém vyhodnotil některé smlouvy jako podezřelé. Opakovala se jména lékařů, čísla účtů i doporučené rehabilitace. Podvody kriminalisté objevili i u dalších pěti pojišťoven, jeden úraz byl uplatňován i u více pojišťovacích ústavů. Celkem bylo zjištěno 218 podvodů. „Jde o největší případ se znaky podvodného jednání v historii nejen naší pojišťovny, ale v životním pojištění vůbec," řekla Jirásková.
Úrazy, na něž získávala skupina pojistná plnění, byly zčásti zcela fiktivní, zčásti to byla stará neléčená zranění. Třetím typem byly skutečné úrazy s účelově prodlužovaným léčením a rehabilitací, což zvyšovalo vyplácené částky. Skupina měla i takzvané vodiče, kteří pojištěné provázeli celým procesem vyřizování pojistných událostí či je za ně vyřizovali.
Z celkové škody 38 milionů korun pojišťovny vyplatily 28 milionů, zbylé případy skončily ve fázi pokusu o podvod. Policie zajistila kromě peněz nemovitosti, cenné papíry či vozidla v souhrnné hodnotě 36 milionů korun.
Podvody začaly v roce 2010. Hlavní obvinění, manželský pár, pochází z Liberce, případy však policie zjistila i v Pardubickém, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze.