„Pokud se vše podaří, bude Pardubický kraj prvním regionem v republice, který pobízí filmaře k natáčení filmů prostřednictvím regionální filmové kanceláře a grantu. Nyní pracujeme na jeho konkrétní podobě, vypsání grantu předpokládáme v první polovině roku 2015," sdělil krajský radní René Živný.

Kraj v podpoře filmové produkce, která je běžná ve vyspělých zemích světa, vidí dvojí přínos. A sice v propagaci zajímavých míst v kraji, ale také dalším přílivu peněz do regionu. Grant by se měl především zaměřovat na tuzemskou filmovou produkci, ale bude otevřen i koprodukčním filmům.

„Jedním ze zásadních hodnotících kritérií bude, jaké procento natáčecích dnů stráví filmaři v našem regionu. Dalším kritériem by měla být i filmová stopáž. Na hodnocení kulturní kvality bychom chtěli spolupracovat s odborníky z Czech Film Comission, Státního fondu kinematografie a CzechTourismu, kteří by prováděli takzvaný kulturní test," objasnil Živný.

Filmařům by měl kraj pomoci najít také vhodnou lokalitu pro natáčení. V této souvislosti už od loňského roku funguje společnost, která má na starosti propagaci cestovního ruchu v Pardubickém kraji.

Pardubický kraj byl už v minulosti oblíbeným místem filmování a vznikly tu některé kultovní filmy, například Spalovač mrtvol se natáčel v krematoriu v Pardubicích, Všichni dobří rodáci ve městě Bystrém nebo třídílný film Ďáblova lest v Pardubicích a Podlažicích.