Zdá se, že už brzy bude vyřešený nedostatek parkovacích ploch poblíž nemocnice. Právě o potřebě nových ploch pro automobily se ve městě dlouho hovořilo. „Stavba nebyla tak snadná, jak se zpočátku zdála," uvedl první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Podle všeho stavaři během práce na díle objevili hned několik problémů, s nimiž se museli vypořádat, aby mohli zdárně pokračovat v budování menšího parkoviště, které pojme další vozy.

„Při hloubení základů stavbaři narazili na nečekaně hluboké jímky, betonové stěny, stropy a podobné překážky. Vše se nakonec podařilo zvládnout tak, aby podloží bylo dostatečně pevné a nová kanalizace byla bezpečně uložená," oddechl si Línek.

Zvýší se komfort, stromy zůstanou

Kraj ze svého napumpoval do projektu parkoviště kolem svitavské nemocnice pět a půl milionů korun. Město pak podle všeho přidalo další milion ze své kasy. „Jsem rád, že se tak zároveň výrazně zlepší komfort parkování u Svitavské nemocnice," dodal náměstek zodpovědný na kraji za problematiku zdravotnictví.

O parkovišti u nemocnice se intenzivně hovořilo už od minulého roku. Do problému se také výrazně vložil starosta Svitav David Šimek.

Stavaři jej nyní stihnou dokončit v první polovině listopadu, od jeho druhé poloviny bude plocha pro třiatřicet automobilů v provozu.

Přestože má stavba řadu zastánců, našli se také její odpůrci. Ti si nepřáli, aby se kvůli nutnosti vybudování stání pro auta nelikvidovaly stromy. Kořeny dřevin však prorůstaly do kanalizační přípojky. Se stromy se proto už v březnu dokonce na oficiální akci rozloučili členové Dramatické školičky. Právě na jejich místě v Purkyňově ulici vzniklo parkoviště. „Topoly nejsou vhodné do zástavby, zvláště u zdravotnického zařízení, neboť se jedná o alergeny," připomněl další důvod ke skácení ředitel nemocnice Pavel Kunčák.

Lidé tu však o stromy úplně nepřijdou. Kraj se společně s městem zavázal, že do projektu zahrne také novou výsadbu a nahradí tak staré vzrostlé topoly, které působily potíže.