Ekologičtí aktivisté slaví úspěch. Krajský úřad Pardubického kraje už počtvrté od roku 2004 zrušil územní rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, neboť bylo stavebním úřadem v Přelouči vydáno nezákonně.

Proti územnímu rozhodnutí se odvolaly spolky Děti Země, Přátelé Slavíkových ostrovů a Občanské sdružení Šum Přelouče.
Krajský úřad ve svém rozhodnutí uvedl, že zjistil nesrovnalosti v popisu stavby, dále chybí souhlas se zásahem do lesa a do jeho okraje a také seznam všech podkladů.

„Jde sice o procesní chyby stavebního úřadu, nicméně postup krajského úřadu vítáme. Stejně stát nebude v nejbližší době schopen zahájit výstavbu tohoto stupně u Přelouče, protože Evropská komise podmiňuje jeho financování vyřešením sporu, zda je možné u Děčína postavit jez či nikoliv," komentoval rozhodnutí krajského úřadu předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Tento spolek se územního řízení účastní od srpna 2004.

Podle něho jsou snahy politiků investovat miliardy korun do zlepšení plavebních podmínek na Labi výstavbou jezu v Děčíně, kanálu u Přelouče a přístavu v Pardubicích pro dopravu nákladů ekonomicky neefektivní a v rozporu s realitou, když Německo výrazné zlepšení svého úseku Labe neplánuje.

Soudní spory

Plavební kanál za 3,1 miliardy korun má Ředitelství vodních cest (ŘVC) v plánu stavět v letech 2015 až 2018. Děti Země tvrdí, že za přípravu projektu se již utratilo 700 milionů korun. Kvůli stavbě už ekologické hnutí vedlo mnoho soudních sporů, v nichž ŘVC opakovaně prohrálo. Pardubický kraj stavbu podporuje.

„Dílo odlehčí dalším druhům dopravy. Podíváme-li se do Evropy, lze citlivým způsobem postavit i dopravní stavbu, která životnímu prostředí pomůže," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Projektu splavnění Labe fandí rovněž český prezident Miloš Zeman, což potvrdil při nedávné návštěvě kraje, kdy byla jednou z jeho zastávek právě Přelouč. Stavba tříkilometrového kanálu by zasáhla Slavíkovy ostrovy, kde žijí mimo jiné evropsky chránění modrásci očkovaní a bahenní.