Možností je mnoho. Drobné stavební firmy shání neustále pomocné dělníky a uklízet se bude také pořád. Nejdůležitější je, abyste se netvářili na práci jako pohádková postava Lotrando, když se ptal Drvoštěpa: „A není to náhodou práce?"

Zejména při první pracovní zkušenosti musíte vzít tu příležitost, která je zrovna k mání. Neočekávejte, že hned dostanete vlastní kancelář s počítačem a připojením na internet. Dnes ani vzdělání není záruka útulného pracovního prostředí.

Své o tom ví i Martin Lorenc ze Šedivce. Studuje VŠ v Olomouci, ale i letos se spokojil s prací přidavače ve stavební firmě. „První rok mi pomohl sehnat práci táta. Znal se s majitelem menší stavební firmy, který zrovna sháněl brigádníky. Nyní jsem u nich už pátým rokem. Podmínky mám sice stále stejné jako při nástupu, ale pracuji s dobrou partou a práce u míchačky mi nevadí. Často to je sranda," vysvětluje svou situaci Martin Lorenc.

„Brigádničím od patnácti let, ale začínal jsem za pár korun v místní masně, kde mi to pomohla domluvit mamka," vypráví Václav Bílek z Klášterce nad Orlicí, jak se dostal ke svému prvnímu letnímu přivýdělku.

O tom, že začátek je nejtěžší, vypovídají jeho další slova: „Letos mi je osmnáct a už jsem si mohl i vybírat z více možností. Nakonec pracuji s klempíři na střechách. Práce je lépe finančně ohodnocená, ale bohužel stále mimo můj obor." 

Ondřej Kolda