Na ní budou odborníci pečlivě zkoušet zbraně, střelivo a testovat odolnost bezpečnostních prvků. S výstavbou začali minulý rok v září. Již v prosinci byla stavba zkolaudována, ale otevřena byla až nyní. Bylo totiž potřeba získat nutná povolení. Stavba stála skoro čtyři miliony korun .

„Na cvičné střelnici budeme testovat různé druhy munice, zbraní a také balistické materiály," uvedl správce střelnice Pavel Jílek. Odolnost budou testovat například i přímo na obrněných vozech či jejich částech. „Střelnici jsme vybudovali kvůli tomu, že nás o to žádali odborníci a my sami jsme ji potřebovali. Budou tady probíhat různé zkoušky. V podniku jsme v minulosti podobné testy již měli. Například se zde zkoušelo pancéřování vozidel," vysvětlil ředitel Poličských strojíren Jaroslav Trávníček.

Střelnici zde využijí i proto, že zde munici nejenom likvidují, ale také ji vyrábějí a obchodují s ní. V nabídce mají například dělostřelecké náboje, miny, speciální ženijní nálože a další produkty.

Součástí včerejšího slavnostního otevření byla i ukázka toho, jak se zbraně a munice v praxi testují. Střelmistr si pro přítomné diváky připravil ukázku toho, jestli náboje o různém průměru dokáží prorazit 20 milimetrů silný pancéřovaný plát.

„Dnes máme připravené dva druhy nábojů. První je klasický samopalový ráže 7, 62 milimetrů. Druhý je větší, jedná se o čtrnáct a půl milimetru" řekl Lukáš Pokorný, který střelbu na cíl ze speciálních strojů obstarával. Po hlasité ráně se ukázalo, že druhý použitý typ munice nakonec plát bez problémů prorazil.

Další investice

Ostré zkoušky se v areálu uskuteční již v blízké budoucnosti. Poličské strojírny však budou muset střelnici ještě dovybavit. Některé přístroje totiž mají zapůjčené. To by se ale mělo změnit.

„Budeme dokupovat další rozšiřující zařízení. Například měřiče rychlosti střel. Pak balistický analyzátor, kterým se měří tlaky při výstřelu, což je důležitý parametr při testování munice a zbraní. Budeme také potřebovat rychlokameru, díky které budeme moci sledovat trasu střely na cíl. Investice to budou v řádech milionu. Jednotlivé přístroje stojí i sedm set tisíc," dodal Pavel Jílek.