„Za posledního čtvrt století se loni narodilo nejvíc dětí. Bylo to sice o pouhých sto třicet dětí více oproti roku předcházejícímu, ale i tak se projevilo uzavření litomyšlské porodnice, ale také věhlas, který zdejší porodnice má za hranicemi okresu i kraje," hodnotila loňský rok matrikářka ústecké radnice Milada Flídrová.

Příroda si to dovede obdivuhodně zařídit, a tak se i loni postarala o to, aby počet narozených chlapců a děvčat byl vyrovnaný. Tentokrát bylo chlapců o patnáct víc než holčiček. Kluků bylo 684, děvčat 669. „Rekordní byl i počet dvojčat, ale opačným směrem. Narodila se pouze čtvery dvojčátka," přidala zajímavost matrikářka. To je oproti minulým letům rapidní pokles, například v letech 2010 a 2011 bylo dvojčat shodně devatenáct a v letech 2012 a 2013 po deseti.

Ke zvýšení porodnosti podle Milady Flídrové přispěli i cizinci. Těch v Ústí nad Orlicí přišlo na svět kolem tří, čtyř měsíčně. „Jsou to především Vietnamci, Ukrajinci, Mongolové, ale objevili se i Egypťan, Maročan, Portugalka, dokonce se tady narodily děti azylantů z Barmy," doplnila matrikářka. Barmánci ve Vysokém Mýtě žijí od roku 2011, loni v srpnu se jim narodilo páté dítě. „To není u všech stejné, jak kdo má rád děti, někdo má dvě, někdo i pět, šest…," zavzpomínal na svou rodnou zem Khee Lu Peter, který pracuje v technických službách, jeho žena je v domácnosti. Vysoké Mýto jako jedno z mála měst v republice přijalo barmské uprchlíky. Pozitivním jevem je téměř nulový počet dětí k adopci.

Pohled do statistik naznačuje, že loni rodiče zapojili při výběru jmen fantazii. „Jména se tolik neopakovala," vysvětlila matrikářka a pokračovala: „Objevila se i jména opomíjená jako Alois, Bartoloměj, Rostislav nebo Ludmila. Také jména cizojazyčná, a to i u chlapců." Byla to například jména: Amy, Marieta, Audrey, Mia, Vivien, Kiara, Deniel, Santiago, Timotej a Ilias. Přesto už druhý rok mezi ženskými jmény pokračovala nadvláda Elišky před Terezou a Aničkou. Věčný „souboj" mezi Jakubem a Janem loni skončil remízou, třetí byl tentokrát Matěj.