42. ročníku pochodu Přes tři hrady a jubilejního 30. ročníku cyklojízdy Přes tři hrady na kole se zúčastnilo 9045 lidí, kteří se vydali za krásami hradů Potštejn, Litice, Žampach a Lanšperk i Divoké Orlice. Dosavadní rekord 7519 účastníků byl výrazně překonán. „To je fantastické číslo, vyrazilo nám to dech," neskrýval nadšení pořadatelů Josef Diblík. „Jsme si vědomi, že jsme v počtu účastníků nasadili pomyslnou laťku hodně vysoko, a tak pro příští ročníky zůstává otázka, zda je možné tento úžasný rekord ještě překonat. Ale to ukáže až čas," dodal.

Pěší turisté a cykloturisté vybírali z mnoha tras, na které se mohli vydat z hřiště v Sopotnici, z Potštejna nebo od Domova pod hradem Žampach. Na všech startovních místech vládla příjemná atmosféra. Ze Sopotnice i Potštejna startovaly shodně zhruba čtyři tisíce turistů. Poprvé si přes Tři hrady vyšlápla rodina z Javorníku u Vysokého Mýta. „Už mnohokrát jsme sem chtěli jet, ale když jsme se probudili, pršelo. Až letos to konečně dopadlo," prozradila maminka Věra, která se s manželem a dětmi Kateřinou a Davidem vydala na patnáctikilometrovou trasu. Stejnou vybrala také paní Daniela z Týniště nad Orlicí se syny Matějem a Tomášem. „Není to pro nás tak daleko a líbí se nám tady," svěřili se. Rodiny s dětmi jsou častými účastníky, na trasách ale nechyběla snad žádná věková kategorie. Aktivní seniory reprezentovala cyklistka Jana Kotásková z Kostelce nad Orlicí. „Už to ani nepočítám, kolikrát jsem tu byla, začala jsem někdy před dvaceti lety s dětmi pěšky, potom jsme začali jezdit na kole. Už za sebou máme patnáct kilometrů z Kostelce a teď si odjedeme padesátku," řekla s úsměvem.

Diblík: Je to díky vhodnému termínu

Proč je pochod a cyklojízda pořádaná KČT Sopotnice ve spolupráci s obcemi Sopotnice, Potštejn a Domovem pod hradem Žampach tak populární? Turista Josef Diblík nabízí vysvětlení: „Je to díky vhodnému termínu, kdy všechno kvete, díky atraktivním hradům a trasám kolem Divoké Orlice a díky kvalitní pořadatelské službě." 

Odbor KČT Sopotnice si letos navíc připomíná 40. výročí založení. Při té příležitosti předal nově zvolený předseda výboru Klubu českých turistů Vratislav Chvátal třinácti domácím turistům vyznamenání. Čestné vyznamenání odboru získali čtyři členové, stejný počet obdržel čestné uznání oblasti, veřejné uznání s medailí získali tři turisté a nejvyšší turistické vyznamenání, čestný odznak Vojty Náprstka, zakladatele KČT, převzali z rukou Vratislava Chvátala Josef Diblík a Petr Lžičař. "Rekord je významným přispěním ke čtyřicátému výročí založení odboru turistiky v Sopotnici," uzavřel Josef Diblík.