„Nenastal jediný problém," řekl stroze šéf muničního skladu v Květné Vojtěch Pražan, jenž zároveň v obci vykonává funkci nezávislého místostarosty. Snad jen zádrhel s jednou „tatrovkou", co odmítla poslušnost. Nic z toho však neznepokojilo hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického bdícího nad celým převozem.

Bojují o (ne)převoz

„V Květné se neděje nic mimořádného. Sklad je plně zabezpečený. Situaci sleduji prostřednictvím tajemníka bezpečnostní rady a mohu konstatovat, že tam prozatím žádné riziko nehrozí," odpověděl Netolický z dovolené na dotaz Deníku, jak je spokojený s průběhem transportu. Momentálně ho zajímá především situace ve Slatině na Orlickoústecku. Svou pozornost však možná bude muset opět zaměřit i na Svitavsko.

Po nařízení odvozu raketového paliva z vrbětických skladů na území okresu je jisté jen to, že minimálně týden až čtrnáct do Květné nepoputuje jediný náboj, zbraně a další materiál. Důvod je prostý. Podle informací Deníku se totiž v zákulisí odehrává zvláštní boj. Firmy, o jejichž munici i další materiál se jedná, nejspíš zahájí hru s právníky a udělají vše proto, aby se s jejich materiálem dál nemanipulovalo, respektive nepřevážel se do Květné. Náklady na přepravu i uskladnění jsou pro ně nákladné.

Z Vrbětic se jim navíc některou munici nedaří prodat dál do zahraničí i kvůli možným obávám jejích zákazníků. Proto ani na Svitavsku nevědí, kdy a jaké „zboží" dorazí do vojenského areálu.

„Může to být třeba za týden, nebo také za měsíc. To nikdo neví. Zůstáváme každopádně připravení, než budeme kontaktováni na přípravy dalšího převozu," připomněl šéf muničáku Vojtěch Pražan.

Firmy Imex Group, Bochemie i Excalibur Army, které mají v areálu na Zlínsku uskladněný materiál se tak možná budou snažit vyhnout dalšímu převozu, který by je stál stovky tisíc korun. Umožnil by to právě pouze rychlý prodej munice. V opačném případě už nebudou mít jakoukoliv pravomoc zasáhnout do pokračování transportu. Armáda už totiž vydala rozkaz ke stěhování

Zmenšili perimetr

Ve Vrběticích však došlo také k jedné změně, která naznačuje další možnou akci. Policisté ve spolupráci s armádou i odborníky zmenšili původně stanovený perimetr, kterým se vymezovalo možné nebezpečí pro civilní osoby.

Podle všeho to také znamená, že se pyrotechnici a další složky vrhnou na otevírání dalšího zdejšího skladu, aby zkontrolovaly, v jakém stavu je střelivo a další bedny s vojenskou výbavou. „Zatím neznáme přesné datum," zopakoval Pražanova slova starosta Květné Petr Škvařil.

Půtky nejspíš probíhají také na úrovni vlády. Ministr vnitra Milan Chovanec se zatím neshodl s premiérem Bohuslavem Sobotkou na názoru na zachování provozu květenského vojenského prostoru . Premiér přesto prozatím přislíbil podporu. Chovanec podle všeho není přesvědčen o využitelnosti skladu v dalších letech.

Zabere víc práce

Pokud by se přece jen nyní na další náklad do Květné dostalo, přišla by na řadu právě klasická munice. „Kontrola střeliva a dalších věcí je potom mnohem náročnější než v případě raketového paliva. Musíme opatrně bedny otevřít, projít úplně vše a ještě také zdokumentovat.

V takovém případě neuděláte více jak jedno až dvě nákladní auta. To bude opravdu těžká práce," nechal se slyšet Pražan. I když je za branou květenského muničního skladu na první pohled klid, v zákulisí i na vládě to momentálně vře. Květenští se třeba reálně dočkají i toho, že do jejich obce hasiči už nepřivezou jedinou nábojnici.