Čtyřiadevadesátiletý válečný veterán, který je od roku 2012 čestným chrudimským občanem, je posledním žijícím výsadkářem z anglického výsadku vysazeného během druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava, navíc v chrudimském okrese.

„Myšlenka na návrh vyplynula z několika rozhovorů, které jsem vedl jak s nynějším velitelem 43. výsadkového praporu pplk. Robertem Dziakem, tak i s bývalým velitelem praporu Zdeňkem Kolářem," vysvětluje starosta města Petr Řezníček. „Pan Jaroslav Klemeš je vzorem nejen pro nově nastupující generace výsadkářů. Je to skutečný hrdina, který nikdy nedával na odiv své hrdinství, ale prokázal je celým svým životem," doplnil starosta ve shodě s velitelem praporu.

Podle Petra Řezníčka je Jaroslav Klemeš zároveň příkladem člověka, „pro kterého není slovo vlast jen prázdným pojmem. Je aktuální stále, a v současné zvláštní době možná ještě víc," dodává.

Podpory návrhu na půdě Parlamentu ČR se ochotně ujal chrudimský poslanec Jan Chvojka, kterého již dnes čeká obhajoba návrhu před příslušným sněmovním podvýborem. Pokud návrh projde, čeká ho ještě hlasování v plénu a pak poputuje návrh na Hrad. Konečné slovo bude mít prezident Miloš Zeman.