Redakci Svitavského deníku v minulých týdnech kontaktovali znepokojení obyvatelé, kteří se obávají toho, že se mají tato oddělení kvůli nedostatku doktorů zavřít. „Situace na pracovištích nemocnic v Pardubickém kraji se průběžně mění, počty příchodů a odchodů lékařů jsou na běžné úrovni. Konkrétně ve Svitavské nemocnici je personálně zajištěn provoz bez výrazných problémů," uklidňuje veřejnost tiskový mluvčí NPK Pavel Kožený a dodal: „ V Litomyšlské nemocnici hrozí odchod tří lékařů a tuto situaci vedení akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje řeší."

K situaci na chirurgii se vyjádřil také ředitel Svitavské nemocnice Pavel Kunčák. „Pokud vím, tak je provoz zajištěný na obou pracovištích," říká Pavel Kunčák, který také zmínil, že celorepubliková situace ve zdravotnictví není dobrá. „Někde je to chvilku lepší, jinde horší," dodává na závěr. Ředitele Litomyšlské nemocnice Miroslava Vlacha se do uzávěrky tohoto vydání nepodařilo zkontaktovat. Marián Nemšovský za vedení nemocnice uvedl, že k vyjádření tiskového mluvčího NPK nechtějí nic dodat. Pavel Kožený na závěr sdělil, že je v současné době na obou pracovištích provoz zajištěný.

Nedostatek doktorů

V Litomyšli jsou někteří obyvatelé na zmínku o nedostatku lékařů citliví. „Doufám, že se to vyřeší a nic se nebude stěhovat ani rušit. Toho už bylo v minulosti až až," říká k tématu Litomyšlan Marek Novák. Město se totiž nedávno dostalo na seznam měst, kde došlo ke změnám na záchrance. „Dosavadní trvalý celoroční režim rychlé lékařské pomoci bude po dobu denní směny, a to pouze ve všední dny, nahrazen plně dostačujícím nelékařským režimem rychlé zdravotnické pomoci RZP," vysvětlil v dopise zveřejněném litomyšlskou radnicí ředitel krajské záchranné služby Pavel Svoboda. Podobné změny kvůli nedostatku doktorů v minulosti zavedli v Poličce a Moravské Třebové.