Poličská radnice si totiž přeje, aby lidé měli kompletní informace o nakládání s veřejnými penězi. „Nemáme absolutně co tajit," říká starosta Poličky Jaroslav Martinů. Věc přitom neprobírala ani rada města. S nápadem na zlepšení informačního servisu pro veřejnost přišel podle všeho finanční odbor a dokonce také IT oddělení městského úřadu v Poličce.

„Je to trend moderní doby, kdy se požaduje, aby se nic nezatajovalo a vše bylo průhledné," dodal Martinů. Podle něj se zavedení rozklikávacího rozpočtu vyplatí, i kdyby o jeho důkladné čtení byl mezi občany jen pramalý zájem. Město jej zavedlo aktivně samo, od obyvatel města neexistoval žádný požadavek na jeho zavedení. Faktem je, že dříve se v internetové sekci Ptejte se starosty objevovaly anonymní příspěvky žádající přesné hospodaření Poličky, nebo nakládání s finančními prostředky v některých sociálních či majetkoprávních záležitostech.

Polička dosud rozpočet zveřejňovala pouze na úřední desce, kde lidé neměli přístup ke konkrétním položkám. „Je to dobře. Kdo chce informace, má je mít a měl by je mít. Třeba díky tomu na jednání o rozpočtu přijde i více lidí, v brzké době jej projednáme," uvedl zastupitel David Šafář.

Rozpočet je již plně funkční na na webovém portálu monitor.statnipokladna.cz. Poličané se zněj dozvědí například i to, na které konkrétní položky město poslalo peníze a které důležité stavby v poslední době financovalo.

Z větších měst je Polička teprve druhým v okrese, které podobnou novinku má. Svitavy už jej využívají a lidé tu naleznou všechny rozvahy města od roku 2000. Litomyšl zatím podobnou technickou „vymoženost" nemá a v blízké budoucnosti neplánuje její zavedení.

V Poličce kromě toho uvažují nad dalším rozšířením městského webu. Radní a zastupitelé budou v nejbližší době jednat o možnosti umístění hlasového záznamu ze schůzí zastupitelstva. „Mám na to takový názor, že kdo se o dění v našem městě zajímá, tak si nás všechny poctivě může zkontrolovat," uzavřel starosta Jaroslav Martinů.