Minulý týden se knihovny po celém okrese snažily motivovat lidi k tomu, aby k nim přišli podívat. Jedním z osvědčených receptů je nabízení členství zdarma pro neregistrované čtenáře a amnestie pro zapomnětlivé, kteří můžou vrátit knížky bez pokuty za překročení stanovené lhůty. Že podobné akce umí veřejnost přilákat vědí i ve Svitavách.

„Upomínky jsme odpouštěli, toho lidi využívali, ale museli vrátit všechny knížky, které měli doma. Byli jsme na ně trochu přísní. V pátek měli lidé, kteří nejsou našimi členy, možnost se zaregistrovat zdarma a zároveň to byl den otevřených dveří," uvedla pracovnice svitavské knihovny Jitka Kopečná a ke členství na rok zdarma upřesnila: „Navrhli jsme to prvním ročníkům středních škol a nabídku využilo asi čtyřicet studentů. Během pátku přišlo dalších dvacet lidí."

Zájem tedy mezi místními čtenáři byl. „Já jsem se přišel jenom podívat. Registrovaný člen jsem a doma žádnou knížku z knihovny nemám. Občas ale na vrácení zapomenu, to ano. Pokutu jsem už platil, ale spíš symbolickou, bylo to pár korun," nechal se slyšet Petr Novák. Ten se v pátek přišel podívat na burzu knih, jež se uskutečnila v prostorách svitavské Fabriky.
Zaměstnanci knihovny letos lidem připravili v rámci Týdne knihoven řadu aktivit. Do Svitav pozvali na přednášku například známou socioložku Jiřinu Šiklovou.

Na její přednášku o současné společnosti viděné očima sociologa přišlo asi sto lidí. „Letošek se od minulých let trochu odlišoval. Knihovna se zúčastnila mnohem více akcí než doposud. Prezentovali jsme na Veletrhu sociálních služeb. Je navázaná spolupráce se Světlankou, což je charitativní zařízení pro postižené a staré lidi. Děláme pro ně akce, chodíme tam číst knížky a povídáme si s nimi o literatuře a spisovatelích. Měli jsme také burzu knížek. Knížky, které zbyly, jsme v pátek rozdávali zadarmo," popsala některé z lákadel minulého týdne Jitka Kopečná.

Podobné akce, které se drobně lišily například v tom, komu je členství zdarma poskytované, se tradičně konaly po celém Svitavsku.