Loni se soutěže zúčastnilo jedenáct týmů a vítězem, který následně reprezentoval v Berlíně, se stala Cácorčata. „Pro letošní ročník je soutěž naplánována pro minimálně dvacet družstev, opět počítáme i se zahraničními družstvy z partnerských měst Ústí Berlin–Neukölln a Bystryzca Klodzska," uvádí hlavní organizátor Matouš Pořický. Soutěžit budou moci i děti, pro něž je připraven balík slámy menších rozměrů a kratší soutěžní trasa.
Kdo si řekne, že soutěž zvládne levou zadní, ten se rozhodně přepočítal.

Trasa dlouhá 222 metry překvapí svou náročností, rolovat balík slámy vážící čtvrt tuny do kopce vyžaduje od týmů fyzickou i psychickou odolnost. „Samotná soutěž probíhá dvoukolově. Každé družstvo absolvuje samostatně závod na čas. Ukončení měření času časomírou bude provedeno po překonání cílové čáry balíkem a posledním členem družstva. Do finále postupují čtyři nejrychlejší, s nejkratším časem. Finále se účastní současně dvě soutěžní družstva – první se čtvrtým a druhý s třetím. Vítězem soutěže se stává soutěžní družstvo s nejkratším časem ve finále," popisuje systém Pořický. Začátek je plánován na 15. hodinu, prezence začne o hodinu dříve. „Přijďte jako účastníci či diváci ve střední Evropě ojedinělého závodu s mezinárodní účastí. A mimo zmiňovaného ojedinělé sportovní akce můžou děti vyzkoušet naše dětské hřiště, pouťové houpačky a ti starší posedět, popít, dobře se najíst a při večerní taneční zábavě zhlédnout tradiční večerní ohňostroj. A letos i ve spojení s oslavami úctyhodných sedmdesáti let dobrovolných hasičů v Černovíru," zve organizátor.

Hrát se bude o pohár místostarosty města Ústí nad Orlicí a vítěz kromě sudu piva získá i právo reprezentovat republiku v Berlíně – Neuköllnu v září letošního roku.