Společně probrali nutnou likvidaci nebezpečných látek uskladněných v areálu 
i budoucnost památníku Oskara Schindlera. Ten by se v případě dokončení ambiciózního projektu mohl stát jedním z hlavních turistických lákadel východních Čech. „I podle prvních reakcí z celého světa je patrné, že by se Brněnec mohl stát velmi vyhledávanou turistickou lokalitou, což může celému regionu nesmírně ekonomicky pomoci. O záměr se zajímají média nejen v sousedním Německu, ale také Latinské Americe či USA," uvedl hejtman.

KRITICKÁ SITUACE

Představitelé nadačního fondu Památník Šoa 
a Oskara Schindlera však upozorňují, že budovy bývalé továrny a koncentračního tábora jsou v dezolátním stavu, a proto hledají partnery, kteří jim pomohou při sanaci ekologické zátěže i opravách. „Situace je kritická. Jedna z budov koncentračního tábora nemá střechu, protože zloději ukradli krytinu. Propadají se tam stropy a až přijde zima, tak to bude horší. Teď musíme nejdřív zachránit budovy před zničením a až pak můžeme dělat další věci," řekl předseda správní rady Jaroslav Novák.

Podle něj v současné době novým majitelům s plány přislíbil pomoc pouze Pardubický kraj. „Na opravu střechy té budovy bude potřeba hodně peněz, náš odhad je suma kolem tří až pěti milionů korun. Pardubický kraj nám zatím přislíbil pomoc jako jediný, jinak nikdo. Kvůli opravám jsem už psal i Andreji Babišovi, který zatím projevil velkou vstřícnost, takže uvidíme," dodal Jaroslav Novák.

Reakci ministra financí Andreje Babiše se redakci do uzávěrky čtvrtečního vydání nepodařilo získat. Pro Brněnec jsou současné plány nadačního fondu velkou příležitostí. Podle starosty Blahoslava Kašpara obec fondu pomůže. „Tuto aktivitu vítáme. Nadační fond od nás může očekávat pomoc. Máme totiž část pozemku a dvě budovy, se kterými se při vybudování památníku počítá," sdělil starosta a dodal, že obec je 
v rámci svých možností připravena pomoci i jinak.

Chátrající areál bývalé Schindlerovy továrny, kde později sídlila i známá textilka Vitka, koupil letos 
v srpnu nadační fond za symbolickou jednu korunu. Noví majitelé chtějí budovy opravit a v místě později vybudovat věrnou repliku koncentračního tábora, na kterou chtějí přilákat návštěvníky z celého světa. „Chceme tam vybudovat památník, na který když se lidé přijdou podívat, tak se ocitnou v roce 1945 a budou se moci vžít do pocitů lidí, kteří tam byli zavření," popsal záměr Jaroslav Novák.

Kromě špatného technického stavu budov musí majitelé řešit i sanaci ekologické zátěže. Minulý rok 
z areálu odvezli několik tun nebezpečného odpadu. 
V roce 2017 se počítá s průzkumem, který by měl 
v místě odhalit možná ekologická rizika.