Před třemi roky v noci na patnáctého října napadlo na některých místech svitavského okresu až dvacet centimetrů sněhu. Husté sněžení a silný vítr komplikovaly dopravu v celém regionu. Nejhorší situace panovala na Hřebči. „Těžký sníh tehdy napadal na stromy, které ještě měly listí. Takové množství sněhu bylo neobvyklé," vzpomíná vedoucí litomyšlského cestmistrovství David Jaška.

Sypače

Silničáři nechtějí, aby je počasí podobně překvapilo. „Na zimu jsme připraveni. Sklady jsou plné. Auta budou do konce měsíce nachystaná," říká Petr Hanzal, šéf svitavského cestmistrovství. Stejně jsou připraveni také na Poličsku. „Máme nakoupenou sůl. Té je už plný sklad. Navezený je také inertní materiál, písek a drť. Provádíme úpravu aut na sypače," přibližuje Martin Heger z poličské správy silnic. K dispozici mají pak v zimě pět vlastních sypačů a dva dodavatelské. Na zimní období se chystají podle Davida Jašky také na Litomyšlsku. Vyjet do terénu v případě potřeby  potom může osm posypových vozidel a traktory s radlicemi.

Silnice od silnice se liší povolenými posypy. „Máme plán zimní údržby, kde jsou úseky, které ošetřujeme chemicky. Jinde sypeme inertně," dodává Martin Heger.