Táborníci se pustili do hry jednoduše nazvané Rok na vsi a po dva týdny poznávaly tradice a svátky, které ctili naši předkové. Přímo z fiktivní vsi nám skaut Netopýr, civilním jménem Rudolf Požár píše:

ROK NA VSI

„Od Nového roku až po Silvestr jsme prožívali svátky, jako jsou Tři králové, masopust, apríl, Velikonoce, vynášení Morany, čarodějnice, dožínky, Dušičky, Mikuláš, nechyběla pravá staročeská veselka a mnoho dalších svátků.

Kromě oslav bylo zde v obci Ruda potřeba pracovat na poli a starat se o dobytek. Museli jsme osít pole, vypořádat se s obdobím sucha, dobytek trápily nemoci, čekala nás senoseč a nakonec samozřejmě žně. Od jara do podzimu bylo stále co dělat.

Všechno se odehrávalo formou velkého množství tematických her, za něž soutěžící dostávali odměny v podobě grošíků. Děti nesoutěžily ve skautských družinách, ve kterých se scházejí po celý rok, ale rozdělily se do gruntů, aby se navzájem lépe poznaly. Vydělané grošíky potom mohly společně investovat do nákupu polí, luk a lesů a tím tak rozšířit svůj grunt, k následným větším ziskům z nakoupených nemovitostí, jež vedly k lepšímu postavení gruntu k závěrečnému účtování.

SOUSEDÉ NA GRUNTU

K dokreslení atmosféry posloužily i kostýmy a lidové kroje, jež si skoro všichni účastníci tábora přivezli, takže jsme se mohli ještě lépe vžít do rolí sousedů jedné obce, kteří spolu rok co rok slaví různé obyčeje.

Oslavením Silvestra se zase letopočet posunul dál a celý koloběh se rozjel nanovo. My jsme už ale museli z tábora domů a tak jsme naši vesnici opustili. Zážitky a vzpomínky nám však zůstávají," končí zprávu Rudolf „Netopýr" Požár.