Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud, kalamita, festivaly...
 Dvanáctkový rok byl na Svitavsku zajímavý

Svitavy – Dvoje volby, prohibice, soud s matkou, která zavraždila čtyři děti, festivaly, oslavy, rekordy… Takový byl rok 2012 ve svitavském okrese.

1.1.2013
SDÍLEJ:

PAMĚTNÍ STÉLA v Litomyšli připomíná výročí sedmdesáti let od násilné deportace Židů z města. O památníku se diskutovalo v Litomyšli několik let. Stéla byla odhalena 3. prosince 2012.Foto: Deník/Iveta Nádvorníková

Po krajských volbách máme nového hejtmana Martina Netolického a Radko Martínek pokračuje ve své politické kariéře. Od listopadu reprezentuje svitavský okres v senátu.

O slovo se letos hlasitě přihlásili zemědělci, kteří na neúnosnou situaci upozornili blokádou silnic. V květnu vyrazili rolníci s traktory a další technikou na frekventovanou pětatřicítku.

Veselo bylo i v Litomyšli, kde se lidé zrelaxovali v Lázních ducha a následně ochutnali vybrané lahůdky na Gastroslavnostech Magdaleny Dobromily Rettigové. Ve stejné době se Moravská Třebová dočkala moderní expozice v muzeu, která připomíná odkaz mecenáše Holzmeistera. A Polička se rozhodla zapůjčit kolekci obrazů Hohenemsů do rakouského Salzburgu. I Jevíčko se zapsalo mezi události roku v okrese. Herec Zdeněk Svěrák tady odhalil na městské věži pamětní desku, která dokládá, že v Jevíčku pobýval Jára Cimrman.

Regionu se také dotkla vyhlášená prohibice, ale festival slivovice v Biskupicích a Lubné nijak významně nepoznamenala.

Událostí se odehrálo tento rok ve svitavském okrese mnoho. Všechny si můžete kdykoliv připomenout na našich webových stránkách.

Situace na silnicích na Litomyšlsku.

SNĚHOVÁ KALAMITA postihla v únoru část svitavského okresu. Na silnici I/35 z Litomyšle do Moravské Třebové zůstaly kvůli vytrvalému sněžení odstavené kamiony a doprava v regionu kolabovala.

Romana Zienertová před odvolacím senátem Vrchního soudu v Praze.

PROCES ROKU. Nejsledovanějším případem u soudu v zemi se stala bezesporu vražda čtyř dětí v Širokém Dole u Poličky, ke které došlo 2. září 2011. V letošním roce před soudem stanula obviněná matka dětí Romana Zienertová. Ve vězení žena stráví zbytek života.

Festival hudby a umění byl zahájen.

VÁCLAV KLAUS se naposledy zúčastnil festivalu Smetanova Litomyšl jako prezident republiky.

Festival hudby a umění byl zahájen.

SRDCE pro Václava Havla se stalo ozdobou Smetanovy výtvarné Litomyšle. Unikátní památník ze svíček, které lidé zapalovali pro zesnulého bývalého prezidenta, stálo týdny v pivovaru.

Nový senátor Radko Martínek

RADKO MARTÍNEK ukončil své působení jako hejtman Pardubického kraje a kandidoval do senátu. Ve volbách vyhrál a vystřídal v senátu Václava Koukala.

Nácvik na velké povodně.  Hasiči, záchranáři a další členové Integrovaného záchranného systému si včera vyzkoušeli zásah pro případ, že by Pardubický kraj postihly povodně. Ve  stanech ošetřovali figuranty,  „vyplaveným“ pomáhala  také psycholožka.

NA LETIŠTI v Poličce se v září uskutečnilo velké taktické cvičení Humanitární pomoc. Hasiči a záchranáři trénovali na zásah v případě povodní.

Brand je nový  sportovně relaxační areál v lesích u svitavského rybníka Rosnička. V pátek jej otestovaly děti ze svitavských základních škol.  Den v přírodě si kluci a holky užívali. Zdolávali různé disciplíny, zasoutěžili si i zasportovali.

BRAND, to je nový sportovně rekreační areál u svitavského rybníku Rosnička. V lese lidé najdou také posilovací stroje.

Náměstím v Jevíčku zněly nejkrásnější české koledy

ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY. Druhý ročník předvánoční akce jsme uspořádali 12. prosince na Palackého náměstí v Jevíčku. Nejznámější české koledy si s námi přišly zazpívat asi dvě stovky lidí.

Palec nahoru dáváme kapele Čechomor i gymnazistům

Pomoc druhým lidem je smysluplná činnost. Palec nahoru proto dáváme tentokrát gymnazistům z Litomyšle, kteří před Vánoci uspořádali Den charity. Na speciální akci vybírali peníze na podporu litomyšlské léčebny dlouhodobě nemocných. Zástupcům nemocnice nakonec mohli studenti předat třicet pět tisíc korun, což není zrovna málo! Léčebna za peníze zakoupila speciální váhu pro své pacienty.

Dobrou věc podporuje také populární kapela Čechomor. Skupina se stala patronem svitavské transfúzní stanice. Je tváří kampaně zaměřené na dárce krve a krevní plazmy. Jak říká František Černý z kapely Čechomor: „Darovat krev je krásný!" Skupina se podílela také na novém kalendáři s fotografiemi Vysočiny. Ten získají dárci krve a je možné ho zakoupit ve Svitavské nemocnici. Celý výtěžek využije nemocnice pro další rozvoj dárcovství a transfúzních služeb. 

Vojta si zazpíval hymnu s Petrem Čechem

Vojta Hlous

VOJTĚCH HLOUS z Litomyšle, desetiletý nadějný fotbalista, si splnil letos na jaře svůj velký sen. Dostal se na mistrovství Evropy ve fotbale a šel po boku brankáře Petra Čecha, svého velkého vzoru. Měl totiž velké štěstí a byl vybrán z dvaceti pěti tisíc kluků. Ukázal, že to s míčem opravdu umí a mohl tak v červnu doprovodit hráče české reprezentace na trávník před zápasem s Ruskem na Euru 2012. Prožívali jsme to s Vojtou!

Nejstarší ženě v okrese je krásných 103 let!

MARIE PAKOSTOVÁ ze Sebranic. Je jí úctyhodných  103 let, ale volby nevynechala.

MARIE PAKOSTOVÁ ze Sebranic je nejstarší občankou svitavského okresu. V lednu oslavila 103. narozeniny. Usměvavá stařenka zažila císaře pána i obě světové války. Na podzim nevynechala ani krajské a senátní volby. Komise za ní vyrazila s volební urnou domů. A recept na dlouhověkost? Prý skromnost.

Města si cení svých lidí, kteří jsou aktivní

Lékařce Haně Šmákalové  přišli popřát také její kolegové. Mezi gratulanty s květinami ale nechyběli ani pacienti  známé  lékařky.

HANA ŠMÁKALOVÁ z Litomyšle převzala historicky první Cenu purkmistra Laška. Lékařka zasvětila život nemocnici a pomoci nemocným lidem. Čtyři desítky let pracuje na chirurgii a odchod do penze zatím neplánuje.

Cenu města Moravská Třebová převzal na pondělním jednání zastupitelů Rudolf Mánek.

RUDOLF MÁNEK (vlevo) obdržel letos v červnu Cenu města Moravská Třebová za kulturní přínos. Organizoval koncerty vážné hudby a zejména díky němu v Moravské Třebové vystupovali přední interpreti klasické hudby.

Simona Stašová: Pomoc dětem má smysl

Herečka Simona Stašová navštívila v neděli speciální školu v Litomyšli.

HEREČKA SIMONA STAŠOVÁ pomáhá speciální škole v Litomyšli. V polovině října odehrála ve městě benefiční představení, jehož výtěžek celý věnovala právě speciální škole. „V Litomyšli je opravdu vidět, že škola dělá hodně pro postižené děti a je to velmi bohulibá činnost. Moc jim fandím a jsem ráda, že jsem se stala patronkou právě této školy," řekla Simona Stašová.

Co nás čeká
v roce 2013?

I rok 2013 bude ve svitavském okrese jistě plný událostí a zajímavých akcí, nebudou chybět tradiční festivaly.

•V Litomyšli bude vrcholit revitalizace zámeckého návrší, na kterou město získalo evropskou dotaci čtyři sta milionů korun. Hotovo má být do konce roku 2013.

•Poličku čeká velká investiční akce – zásadní rekonstrukce domu s pečovatelskou službou za dvacet milionů korun.

•Dne 11. prosince 2013 bychom se měli opět sejít na náměstí v Jevíčku při třetím ročníku Česko zpívá koledy.

Autor: Iveta Nádvorníková

1.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
22

Komentář Kateřiny Perknerové: Masarykovi následovníci. Proč by ne?

Miroslav Sládek v létě 2016 v Ústí nad Labem
1

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Jan Kysela: Češi si vyloženě mnou ruce, když se někdo vymkne

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

DOTYK.CZ

Tak teď toho mám dost – a rozpoutala nenásilnou vězeňskou vzpouru

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Heleny Kučerové, která osmnácti let pobyla na svobodě pouhých pět let, více než 13 jich strávila v komunistických kriminálech. 

Barák na odstřel kvůli nájemníkům a očekávaná vražda: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. října 2017.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení