Boj se špinavou dlažbou na třídě Míru město Pardubice prohrálo. Skvrny jsou natolik odolné, že se ani specializovaným firmám nepodařilo najít řešení, jak uspokojivě vyčistit opravenou ulici
v centru krajského města.

„Zklamalo mě to. Myslel jsem si, že se podaří najít nějaké řešení. Když se podíváme do Machoňovy pasáže, kde je dlažba naimpregnovaná, tak je vidět, že šlo využít jiné řešení," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

MASTNÉ SKVRNY

Světlá dlažba je především 
v místech, kde sídlí prodejny rychlého občerstvení, pokrytá mastnými skvrnami. Vedení města se snažilo s nevzhledným povrchem něco udělat. Dokonce 
v loňském roce pořádalo „reality show", kdy shánělo firmu, která dokáže dlažbu vyčistit. Do finálového kola se probojovalo šest firem. Všechny však uspěly jen částečně. „Už jsem na sociálních sítích zaznamenal reakce, že budeme asi muset počkat, až dlažba sama od sebe zešedne," nechal se slyšet Martin Charvát.

Samotné čištění dlažby je prý docela věda. „Zkoušeli jsme metody i různé druhy prostředků. Cílem je vyčistit to hloubkově, protože mastnota je propitá do hloubky samotné dlažby," prohlásil Pavel Hečko, jednatel svitavské firmy, která se probojovala do finálového kola.

Podle opozičního zastupitele Petra Klimpla je chyba na straně předchozího vedení města. „Selhala kontrola, měli si pohlídat projektanta. Mělo se počítat 
s tím, že někomu může na dlažbu ukápnout kečup 
z kebabu," poznamenal Petr Klimpl.

Kromě mastných fleků je ale primátor se stavem povrchu třídy Míru spokojen. Nepotvrdily se obavy, že dlažba během několika měsíců popraská kvůli projíždějícím trolejbusům.

„Je třeba poděkovat pozornému stavebnímu dozoru. Byl jsem nedávno v Kar-lových Varech, kde mají dlažbu z podobného materiálu, a už se jim rozpadá," vysvětlil primátor.