Vysílal se pět let. Celkem se natočilo čtrnáct dílů, dva silvestrovské sestřihy a rovněž jeden unikátní celovečerní film. Právě ten připravil v roce 1998 duchovní otec tohoto programu, režisér Fero Fenič.

Za jeho osobní účasti byl promítnut v pátek večer v Pardubickém letním kině Pernštejn.

Je pravdou, že tento unikátní snímek nemůže být nikde jinde než v Pardubicích kvůli dřívějším sporům o autorská práva k vidění?
Ano. V roce 2007 jsme získali povolení, že film můžeme v Pardubicích promítnout. Smlouva však nemá datum ukončení, takže Pardubice jsou dnes jediným místem, kde mohou lidé Českou sodu spatřit.

Proč vlastně v roce 1993 Česká soda vůbec vznikla?
Měl jsem tehdy pocit, že k demokracii patří možnost zasmát se věcem a lidem, kteří nás denně obklopují. Tehdy jsem si myslel, že s tím nějak začneme a že se k nám třeba i někdo přidá. Je smutné, že dnes žádný takový pořad, jako je Česká soda, neexistuje.

Jaké byly začátky projektu?
Když jsme chtěli začít, rozhodl jsem se, že uspořádám konkurz. Oslovili jsme řadu lidí včetně mnoha slavných českých humoristů. Když jsem jim postupně vysvětlil, co bych si přál, zjistil jsem, že nikdo z nich takový typ programu dělat nechce. Proto jsme museli objevit nové tváře. Třeba dnešní herecká hvězda Petr Čtvrtníček se v té době živil prodáváním triček s reklamními potisky. Milan Tesař, který se stal dramaturgem České sody, na mě tehdy působil jako nejsmutnější člověk na světě. Proto jsem si říkal, že by mohl být pro tento typ pořadu nejvhodnější.

Ale sranda to občas s Českou sodou asi nebyla, že?
Je pravdou, že Česká soda byla nejkritizovanějším pořadem, na kterém jsem se kdy v životě podílel. Někteří kritici mu vyčítali, že je hloupý a až příliš vulgární. Ale nás to tenkrát posílilo. Není nic horšího, než když člověk něco dělá a nemá na to žádnou odezvu.

Tu Česká soda měla i při páteční projekci v Pardubickém letním kině. Překvapila vás taková pozitivní odezva?
Byl jsem rád, že do Pardubického letního kina přišlo tolik lidí a že se, soudě podle reakcí při páteční projekci, dobře bavili. Samozřejmě je člověk vždycky trochu napnutý, jak to dopadne, vždyť od vzniku prvních dílů České sody uplynulo dlouhých dvaadvacet let. Ale do tohoto filmového sestřihu, který byl v Pardubicích k vidění, jsem se snažil vybírat právě scénky, u nichž jsem se domníval, že časem tolik nezestárnou.

V čem byla pro vás Česká soda ještě výjimečná?
Byl to první český film, který se kopíroval z videa na filmový pás. Největším překvapením však z mého pohledu bylo asi to, že se v roce 1998 stal divácky nejnavštěvovanějším českým snímkem v tuzemských kinech.

Fenomén to byl velký. Neuvažoval jste v poslední době o jeho znovuzrození?
Myslím si, že česká společnost by potřebovala další Českou sodu. V České televizi asi ne. Přemýšleli jsme o tom, že by bylo možné ji šířit nějakým jiným, svobodnějším kanálem. Jenže zatím se mi na pokračování České sody nepodařilo sehnat peníze. Ti, co je mají, nechtějí riskovat a bojí se je do takového projektu dát, aby si někde někoho nenaštvali.

Jsme v letním kině, které během dvou prázdninových měsíců uvádí denně zdarma jeden film. Kolik snímků vidíte jako prezident prestižního filmového festivalu Febiofest za rok vy?
Skoro každý den to je nějaký nový film, ale přiznám se, že dnes už raději spíše z pohodlí domova. Rád vnímám hlavně podněty ze světa. Ale jsem trochu profesně zdegenerovaný. Nezajímá mě film, u něhož dopředu vím, co se v něm stane. Potěší mě, když mě tvůrce v dobrém slova smyslu nějak vykolejí, dá do něj něco úplně nového, co bych nečekal. Jsem rád překvapován. Stále se i v běžném životě těším na něco nového, co přijde.