Druhé jednání v případu, který řeší Okresní soud v Ústí nad Orlicí a na němž vypovídal jak Richard Pešek, tak jeho manželka Alena, proběhlo ve středu. Ovšem bez zraků veřejnosti.

Proběhlo neveřejně

Místopředseda soudu Jan Morávek vyhověl žádosti žalobců a z veřejného jednání se po zhruba deseti minutách stalo jednání neveřejné. „A to z důvodu zdravotního stavu a také s přihlédnutím ke skutečnosti, že jeden ze žalobců je významnou osobností na Orlickoústecku," uvedl mimo jiné soudce.
První jednání ústeckoorlického soudu proběhlo 17. února, na pokus o soudní smír ale žalující strana nepřistoupila.

Soud teď tedy čeká nelehké rozhodování. Nemocnice s pojišťovnou totiž Peškovým nabídly více než tři miliony korun. To jim ale nestačí. Kromě výtvarníka před soudem vypovídala i jeho manželka Alena Pešková, jejich syn a dcera, kteří jsou také žalobci, byli z jednání omluveni.

Celá událost změnila Richardu Peškovi život. Při anestezii se na deset minut zastavil jeho krevní oběh a poté byl měsíc v umělém spánku. Stále je odkázán na invalidní vozík a trpí křečemi. I přesto mohla veřejnost vidět jeho tvorbu – v roce 2012 vystavoval v pražské galerii Malostranská beseda, rok na to proběhla výstava v pardubickém domě U Jonáše, o několik měsíců později oslavil své šedesátiny dvěma výstavami v Ústí nad Orlicí.

(jan, zr)