Každý umělec má úkol jasný, z přiděleného špalku musí vytvořit sochu starokladrubského koně, avšak bude pouze na jeho inspiraci, jak bude nakonec dílo vypadat. Celkem by tak mělo vzniknout pět soch, které se stanou majetkem města, a doplní tak areál Švýcárny.

Improvizace nutná

Počasí se však rozhodlo sabotovat celé sympozium. Vydatné deště podmáčely trávník za muzeem, kde se původně sochání mělo uskutečnit, takže by i několik málo návštěvníků proměnilo trávník v bažinu. Aby se nikdo neumazal či nezapadl, pracovnice muzea přišly s náhradním řešením a přesunuly celé dění na betonový plácek přes Švýcárnou, kde pod střechou budou moci řezbáři pracovat za každého počasí.

„Budou tu pracovat celkem čtyři řezbáři během deseti dní. Mají jedno společné, začnou všichni s motorovou pilou a dláty budou sochu dokončovat. Předpokládáme, že tu vznikne pět soch, je to maximum, co si můžeme vzhledem k rozpočtu dovolit," vysvětluje vedoucí muzea Vendula Tesařová.

S upravenými podmínkami se musel poprat i první z řezbářů Pavel Dlabal. „Jelikož mám jiný špalek s jinými rozměry, než mi slíbili, trochu budu improvizovat. Než vezmu pilu do ruky, musím si to představit, postát, dívat se, ale už vím, co tam bude. Zatím budu pracovat motorovou pilou a uvidíme, co z toho vyleze a jestli na dokončení použiji dláta nebo ne," říká Pavel Dlabal, který se řezbářství věnuje už 13 let.

Návštěvníci mohou v muzeu navštívit i tři plánované přednášky. První z nich se uskuteční za týden v neděli 5. října a bude o rekonstrukci hřebčínu v Kladrubech nad Labem. Týden na to vystoupí ve Švýcárně Evžen Kůs, který bude přednášet o převozu koní Převalského do Mongolska a také vysvětlí důvody, proč tato zvířata zmizela ze zámecké zahrady.

Lukáš Vaníček