Ve svitavském okrese se aktuálně nachází sto čtyřicet čtyři veřejných telefonních automatů. Z toho šestnáct se nachází ve městě Svitavy. Během prvního pololetí se jejich počet sníží na jedenáct. O telefonní automaty přijdou lidé na ulici Kapitána Jaroše, Erbenova, Bratří Čapků, Lanškrounská a Neumannova.

Málo uživatelů

„Hlavním důvodem rušení je neefektivnost jejich další údržby. O2 se snaží udržet síť veřejných telefonních automatů v co nejširším rozsahu a co nejvyšší kvalitě, proto pozorně sleduje provoz v jednotlivých lokalitách a na základě výsledků těchto pozorování pak případně síť optimalizuje," uvedla tisková mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská. V celém okrese má společnost v plánu zrušit během prvního pololetí devět telefonních automatů.

Provozovatel ještě dává městům a obcím možnost zachovat automaty. Ale pouze v případě, že se město bude finančně podílet na provozu a údržbě telefonů. „Již po několikáté jsme obdrželi zprávu o zrušení telefonních automatů ve Svitavách. Město zatím vždy se zrušením souhlasilo," informovala svitavská mluvčí Zuzana Pustinová. Důvodem je nízký počet uživatelů. „Myslím, že v dnešní době telefonní budky využije jen ten, kdo si mobil zapomene doma, případně starší lidé. Nicméně procento uživatelů je zanedbatelné," doplnila svitavská mluvčí.

Telefonní automaty mají pořád nezastupitelnou roli jako náhradní nebo doplňkové řešení při tísňových volání. Stále totiž existuje riziko, že mobilní telefon může být vybitý či jinak porouchaný.

Pro děti v tísni

Nejčastěji však jsou automaty stále používány při volání na Linku bezpečí. „Podle statistik zaznamenáváme ročně více než dvě stě tisíc volání na krizové linky právě z veřejných telefonních automatů. Malé obce se přitom na tomto počtu podílí více než čtvrtinou! Své opodstatnění mají telefonní budky i v případě volání na Linku bezpečí. Jen v roce 2013 přijala z telefonních budek více než dvacet čtyři tisíc volání," sdělila mluvčí O2 Kateřina Mikšovská. Statistiky v tomto případě nejsou příliš příznivé. Zhruba dva tisíce dvě stě hovorů bylo od dětí týraných, zanedbaných nebo zneužívaných. Dalších devět set padesát hovorů bylo od dětí, které měly myšlenky na sebevraždu. Pro ně je volání z veřejných telefonů dostatečně anonymní, tudíž téměř jedinou možností, jak se svěřit se svým trápením.
Sotva polovina

V České republice se vyskytuje stále ještě přibližně dvanáct tisíc telefonních automatů. A to buď volně na stěnách, převážně v budovách nádraží, nebo v uzavřené či polouzavřené kabině. Nejvíce se jich používalo na přelomu století, kdy jich bylo až třicet tisíc. Od té doby tedy bylo zrušeno již více než polovina. Český telekomunikační úřad ukládá provozování telefonních automatů až do roku 2017. Povinně musí být alespoň jeden v obci do dvou tisíc obyvatel. V obci do pěti tisíc obyvatel musí být za předpokladu, že není pokryta dostatečně silným mobilním signálem.

V Březové nad Svitavou přijdou již o poslední telefonní budku. Vypadá to ale, že se k ní další obce či města přidají. Každoročně totiž provozovatelé ruší kolem deseti procent veřejných telefonních automatů.