"Máme větší přehled, vidíme i přes zeď. Kůň měří 177 centimetrů, jsme tedy ve výšce tak 2,3 metru," řekl Málek. Koně s policistou podle něj budí u lidí respekt.
Hlídky na koních jsou teď přes den k vidění na centrálním hřbitově, v Pardubičkách a Rosicích. Noční pochůzky mají na starosti i pěší strážníci a psovodi. Za drobnou krádež hrozí lidem pokuta až několik tisíc korun.
"Pár potenciálních zlodějů jsme už vyplašili. Působíme jako prevence. Spolupracujeme i s prodejci věnců, kteří nám sdělují pohyb podezřelých osob," řekl Málek.
Jízdní policie využívá k práci v terénu tři starokladrubské koně. Jejich rodná jména, která mají po rodičích, jsou komplikovaná. A tak jim strážníci říkají jednoduše Ota, Eda a Monty.
"Koně pořizujeme po základním výcviku, jsou zvyklí na kování, na lidi, nebojí se města, umí jezdit pod sedlem. Mají dobré charakterové vlastnosti, jsou takzvaně splachovací. Policejní výcvik pak trvá asi půl roku," řekl Málek.
V Pardubicích koně tolik vyhrocených akcí nezažívají. Kromě kontroly městských hřbitovů a dalších běžných obchůzek chodí se strážníky na fotbal. V krajském městě se ale nehraje první liga, a tak tam nejezdí zarytí fanoušci, i když polští fandové někdy bývají hlučnější, dodal Málek.
Šéf jízdní policie doufá v to, že se oddílu brzy podaří omladit stáj. Otovi je 17 let, Eda je o rok starší, nejmladšímu Montymu je sedm let. Kůň, který skončil policejní službu, se pak prodá.
"Je důležité, aby měl pěkný důchod, ideálně na pastvinách nebo s lehkou zátěží," řekl Málek.