Čtěte také: Schindler se stal terčem vandalů 

Extremismus ve městě se podle jeho názoru týká úzké skupiny lidí, kteří za své konání ponesou následky. Město už na tom pracuje.

Před časem padla řeč na sprejerství v lokalitě na Rosničce. Co říkáte na současnou situaci, kdy je pomalovaný Schindlerův pomník i několik domů ve Svitavách?
Tuto záležitost monitorujeme. Víme, že se nám v poslední době ve městě rozjelo více sprejerů. Shodou náhod už na to téma máme koordinační schůzku se státní policií a budeme domlouvat opatření, kterými tomu chceme do budoucna předcházet. Sportes už se navíc postaral o odstranění nápisů. Úkol je splněn! Z mého pohledu je obrovská škoda, že se mezi námi objevují občané, kteří takové věci dělají. Finanční náklady spojené s odstraněním těchto barev jsou tak vysoké, že by za takové peníze mohlo ve Svitavách udělat spoustu zajímavých a příjemných věcí. Bohužel musejí být vynaložené na likvidaci následků činů podobných tomu z tohoto týdne.Takže s tím pracujeme, není nám to lhostejné a doladíme systém. Zkusíme se poradit a vymyslet, co s tím budeme dělat dál.

Reagujete jen na současnou situaci, nebo podobné kroky plánujete delší čas?
Výskyt maleb monitorujeme dlouhodobě a moc dobře víme o tom, že za posledních čtrnáct je intenzita maleb na budovách zvýšená. Proto jsme se dohodli na dalších opatřeních a motivačních prvcích, abychom je nemuseli vídat a nerozšiřovaly se.

Co ve vás během sedmdesátého výročí od konce druhé světové války vyvolávají slova jako vrah, hákový kříž, fašista a další, které se objevila na pomníku?
Když se dívám na malby, které se v posledním půlroce začaly objevovat na budovách, připadá mi to jako extremistická záležitost. Je vidět, že se nejedná vždy o to samé. Já sprejery dělím do dvou skupin – na ty, kteří chtějí jen něco namalovat a hlásají tím do světa nějaký vzkaz a potom na ty, kteří jsou původci takových extremistických hesel. Ti druzí se nám tu delší čas vyskytují.

A co jejich projevy?
Myslím si, že nijak nesouvisí s výročím druhé světové války. Je to trend takového hlupáka, který takové věci dělá.

Po městě se ovšem nápisů podobného ražení objevilo víc. Navíc potíže okolo Schindlerova pomníku tu nejsou poprvé. Nepomohl by zlepšený kamerový systém?
Podívejte. Domnívám se, že bychom tu pak mohli hlídat všechno. Kameru bychom pak mohli postavit všude a to je také špatně. I pro náš život. Pro život všech občanů, protože nechceme být neustále sledovaní kamerou. Chceme se přece jen cítit svobodně. Vidím, že jsou ve městě místa, která se udělala. Obávali jsme se, že budou ničena a nakonec to tak není. Vnímám to tak, že současné události jsou projevem dvou až tří lidí, kteří se zkrátka rozjeli. Je to špatně. Kamery by tento problém stejně nevyřešily a není to správná cesta.

Takže podle vás to neznamená, že Svitavy mají nyní problém se zvýšeným extremismem?
Usuzuji tak z toho důvodu, že jsem si sám projel město, abych se podíval na jednotlivé výtvory a vidím, že mají jednotlivý rukopis. Proto si myslím, že se jedná o individuální záležitost a nikoliv masovou. Projevy takových skupin jsou jinak ve městě velmi malé až nulové. Bezpečnost je na dobré úrovni. Když potom vidím takové nápisy, mrzí mě, že to chce někdo zhatit. Ať si pomaluje vlastní dům shora dolu. Fandím mu, ať to dělá na svém. Ale ať nemaluje po cizích objektech.

Řešení? Třeba i zeď pro „malíře"

Svitavy - Tolik se snaží radnice i odborník na prevenci kriminality Erich Stündl vychovávat potížisty ke slušnému chování. Projektů je sice dost, ale jen to nemusí nutně stačit. Preventisté teď budou dlouho dumat, proč se zvyšuje „agrese" sprejerů, kteří jakoby začali malou válku. Z lokalit na periférii si už udělali doupě pro své malůvky. Jenže ze svého úkrytu a „zákopu" vytasili do zbraně a ostrými jdou po památkách i domech.

Policisté se poradí o tom, jak zakročit proti floutkům, jejichž vyjadřovacím nástrojem je sprej. Nic jim není svaté. Všechno to dobře vědí na vedení města.
Třeba by se mohli inspirovat u sousedů v Poličce. Ještě za vlády starosty Miroslava Popelky se to pestrobarevnými vzkazy, prapodivnými znaky a obrazci jen hemžilo. Město si tehdy poradilo po svém a dosti originálně.

Starosta se dohodl se sprejery na vyhrazení území, kde mohou naprosto beztrestně popustit uzdu své fantazii i názorům. Pohodlně se tu vyřádili ti, jež zajímalo umění graffiti, ti, co chtěli zkrátka zakusit jen adrenalin jinak zakázaného pošpinění veřejného majetku a nebo i ti, kteří byli vyznavači hesel. Bravo! Povedlo se. „Nejsem přesvědčený, že to je ta správná cesta pro nás," opáčil však svitavský starosta David Šimek. Tak uvidíme časem. Represe je správným nástrojem, pokud sprejeři zajdou tak daleko jako ti svitavští. A co se s nimi zkusit dohodnout diplomaticky dohodnout?

Bohuslav Stehno.

Glosa šéfredaktora: Handlíř nebyl hrdina. Sprejování si ale nezaslouží

Demonstrovat je sice hezké, ale i to je kumšt. Že ruské aktivistky a punkerky Pussy Riot volí nahotu, léčbu Rusů šokem a divokými až pornografickými kousky… Prosím. Dokážu jim porozumět už kvůli dění v zemi velkého ruského medvěda. Ale přesto se to musí dělat s větší grácií. Co provedli sprejeři ve Svitavách, nemá s demonstrováním názoru zdravého lidského jedince a noblesou nic společného, byť si o Oscaru Schindlerovi každý myslíme, co chceme. Historici se dodnes hádají, jaký byl člověk, jaká byla jeho motivace k záchraně stovek Židů. Ani já si o něm nemyslím to nejlepší. Pro mě je stále byznysmenem, který to měl hodně dobře spočítané. Handlířem toužícím po rozvoji svého podnikání během nepřející a pohnuté doby. Že k tomu využil pracovní sílu, která by jinak byla odsouzená k prachsprosté likvidaci kvůli zvrácené ideologii, je věcí druhou. Ať už mu nezáleželo na tom, že to jsou Židé, anebo měl skutečně křišťálově čisté úmysly a chtěl pomoci zachránit lidské životy, to už se nedozvíme. Jen si nedovedu představit, že by mu byl jejich osud zcela lhostejný.

Buď jak buď, dnes má svitavský rodák nedaleko rodného domu pomník upomínající jeho zásluhu na přežití desítek lidí, jež překonaly největší hrůzy minulého století a po světě dnes pobíhají i jejich potomci. Rozhodně nebyl vrahem a fašistou. Byť nesouhlasím s jeho statusem hrdiny, neberu v roce výročí od velké války do ruky sprej, abych pošpinil jeho památku. Tento ohavný čin je jen hnusným odrazem pachuti v dnešní společnosti. Ať si ti gauneři uvědomí, že jednou někdo podobným způsobem může špinit i jejich odkaz.⋌⋌Bohuslav Stehno