„Z celé republiky se do Lidového domu v Litomyšli sjelo šedesát šest hráčů od Plzně až po Třinec. Každý, kdo má zájem, může za námi přijít. Rádi ho přijmeme do klubu, nebo může hrát sám za sebe," uvedl Jindřich Petr, tajemník pořádajícího oddílu z Benátek. Podle něho se každý hráč ve světovém žebříčku najde.

 „Měl jsem doma hokej. Napadlo mne uspořádat turnaj. Zajistil jsem sál. Klukům jsem řekl, ať s sebou vezmou kamarády. Tehdy nás bylo sedm. Tak vlastně vznikl Litomyšlský pohár," vzpomínal kapitán týmu stolního hokeje z Benátek Zdeněk Lopaur, jak zhruba před dvanácti lety zakládal oddíl. Ze hry je tradice.

Litomyšl se stala jedním z hostitelským měst Českého poháru ve stolním hokeji. Zdeněk Lopaur je na to pyšný. Sedmé kolo sezony 2012-2013 se uskutečnilo v sobotu v Lidovém domě. Z celé republiky se sjelo šestašedesát hráčů. Nechyběli ostřílení kozáci, ale ani mladší generace, či křehké slečny.

Hra pro všechny

Třináctiletý Jiří Přibil reprezentoval tým Českých Budějovic. Hraje necelé dva roky. „Je to můj koníček. Ze začátku jsem byl pomalý, ale zrychlil jsem se. Chci se vypracovat a dostat se co nejdál," svěřil se Jirka. Dobrou partu na soutěži pochvalovala jedna z mála zástupkyň něžného pohlaví Kamila Špičáková z Brna. „Pravidla jsou jednoduchá na pochopení. Začali jsme hrát asi před sedmi lety na škole. Už jsem u hraní zůstala," řekla Brňanka.

Puk občas vyletěl z hrací plochy, a tak jej museli hráči sem tam očistit. „Když na puku není prach, lépe klouže po ploše," vysvětlil Leoš Hvižď z Příbrami. Tento mladý muž hraje odmalička. Nemyslí si, že je stolní hokej jen pro malé kluky. Za třináct let se vypracoval na takovou úroveň, že se účastnil i mezinárodních turnajů.

V sestavě nechyběli ani hráči se zdravotním postižením. „Je to jeden z mála sportů, který můžu dělat. I když je člověk hendikepovaný, nemůže být doma zalezlý, musí něco dělat," uvedl Tomáš Pětník z Brna, který je odkázaný na vozík. Ke hře ho přivedli kamarádi a je za to rád.

Ti, kteří si chtějí v Litomyšli zahrát, mohou přijít vždy v úterý v podvečer. Podle Jindřicha Petra, tajemníka oddílu z Benátek, postačí, aby mohli u hraní sedět a měli šikovné ruce.