V úterý byla podepsána pro Svitavy velmi významná smlouva. Městu prý přinese skoro tisíc pracovních míst.

Rozšíření výroby

Na zářijovém zasedání zastupitelstva Svitav se poprvé představila zastupitelům města firma INA Lanškroun, výrobce dílů do aut. Projevila totiž zájem o koupi pozemků ve svitavské průmyslové zóně. Vedla ji k tomu potřeba rozšíření výroby a záměr výstavby nových výrobních prostor.

„Svitavská zóna splňuje předpoklady pro vybudování nové výrobní haly, vyhovuje infrastrukturou, dobrou dopravní dostupností i dostatečným potenciálem volných pracovních sil," vysvětlila důvod, proč si firma vybrala právě svitavskou průmyslovou zónu, mluvčí města Zuzana Pustinová.
Vedení závodu se tedy dohodlo s vedením města i s německými vlastníky a letos v únoru podepsalo smlouvu o smlouvě budoucí, o prodeji více jak pětasedmdesáti tisíc metrů čtverečných pozemků.

Brzdily poplatky

Koupi pozemků od města v průmyslové zóně Paprsek dlouho brzdily vysoké poplatky za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu.
Od 1. dubna ovšem nabyla účinnosti novela zákona o ochraně tohoto fondu, která snižuje platby za vynětí půdy z fondu a zavádí výjimky z plateb odvodů pro dopravní nebo průmyslové stavby v průmyslových zónách.

Pro firmu to v konečném důsledku znamená snížení odvodů na desetinu.

Ve Svitavách by tak v nejbližších měsících měl vzniknout nový závod INA Svitavy pro výrobu plastových dílů ložisek a komponentů do automobilového průmyslu.

Téměř tisíc míst

„Záměrem firmy INA Lanškroun je vybudovat třípodlažní výrobní halu a administrativní budovy. Zpočátku bude potřebovat asi sto až dvě stě zaměstnanců," nechala se slyšet Zuzana Pustinová. Do roku 2020 by závod údajně mohl nabídnout téměř tisíc pracovních míst.

„Na závod se navazují další dodavatelé, subdodavatelé, služby a podobně, což přinese další pracovní síly do regionu a zvýší koupěschopnost obyvatelstva," myslí si mluvčí města.

„Zástupci firmy se starostou podepsali smlouvu o koupi pozemků v průmyslové zóně Paprsek ve Svitavách za 21,4 milionu korun. Od 4. listopadu, kdy bude slavnostně položen základní kámen, by měly začít stavební práce. Do konce srpna by se zmíněná výroba přestěhovala do Svitav a zahájení kompletní výroby je zamýšleno od září příštího roku," uvedla podrobnosti mluvčí svitavské radnice. Nový závod by podle všeho mohl zmírnit nezaměstnanost.