Město tento rok slaví 760 let od doby, kdy o něm pochází první písemná zmínka. Při této příležitosti se zde koná mnoho zajímavých akcí a navíc teď Svitavy vydávají svoje vlastní známky. Město se je rozhodlo pro své občany připravit společně s klubem filatelistů a nyní přichází s vlastní edicí o pětadvaceti poštovních známkách.

„Na jednotlivých známkách je pět nejvýznamnějších osobností města, vesměs zdejších rodáků. Vedle nich se v edici nacházejí fotografie svitavských kostelů a památek. Mají připomenout i betlémářské tradice a znaky města," uvedl vedoucí informačního centra Petr Šmerda.

Lidé si budou moci vybrat i z pěti známek, na nichž naleznou motivy lokomotiv a nádraží. Tyto motivy jsou spojeny s letošním 120. výročím železniční trati ze Svitav do Poličky. Mezi pěti významnými osobnostmi města uvedenými na známkách jsou přírodovědec Alexandr Makowský, mecenáš a stavitel několika historických staveb ve městě Oswald Ottendorfer, kontroverzní podnikatel a zachránce tisícovky židovských dělníků Oskar Schindler, rektor pražské ČVUT Viktor Felber a kněz Engelmar Unzeitig.

Celý arch známek je možné koupit za pět set padesát korun v Městském informačním centru na náměstí Míru nebo v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Část archů se bude prodávat i po jednotlivých známkách, jedna za 25 korun.

Starosta David Šimek je z výsledné podoby známek potěšený. „Koupím si určitě celý arch. Moc se mi líbí jak je to zpracované," uvedl ke známkám starosta, který dodal, že mezi jeho oblíbené motivy patří vyobrazení slavných svitavských vil nebo například známka s betlémovou figurkou.

Během oslav výročí železnice v sobotu 21. května se budou moci lidé ze Svitav do Poličky projet parní lokomotivou s poštovním vozem. Zde nabídnou cestovatelům také další filatelistické materiály včetně příležitostného razítka s motivem železniční pošty.