Šlo o munici, která byla určena pro výcvik pilotů Luftwaffe, kteří zde v Pardubicích létali a cvičně bombardovali pozemní cíle.
„Byly to německé letecké cvičné pumy o váze 250 a 500 kilogramů. Ty měly železnou kostru opatřenou stabilizačními křidélky a vyplněnou betonem o příslušné váze. V betonu byly podélné drážky, do nichž byly ukládány skleněné ampule obsahující chemickou dýmotvornou látku, která měla po odhození z letounu označit místo dopadu pozorovateli výcviku," popsal čerstvý nález u pardubického letiště Michal Dlouhý, šéf pyrotechnické služby Policie České republiky.
Právě ony skleněné ampule se ukázaly jako největší bezpečnostní problém.
Samotné tělo pumy totiž žádné výbušniny neobsahovalo, obsah ampulí ale představoval určité riziko.
Pozor na sklo
„Ve skleněných ampulích se nalézala chemikálie charakteru kyseliny, proto se s ní muselo odpovídajícím způsobem manipulovat a zneškodnit, aby nedošlo ke kontaminaci nebo poškození životního prostředí. Proto se pracovalo v protichemických oblecích a dýchacích maskách. Laboratoř ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdanči nám potvrdila, že se jedná o agresivní žíravinu," poznamenal Michal Dlouhý.
Pum u letiště se nakonec našlo šestnáct a zbytek sedmnácté. „Svým způsobem to byl unikátní nález takového množství naráz. Proč byly pumy takto na hromadě, se můžeme jen dohadovat. Osobně se domnívám, že při poválečném úklidu zde byla příhodná jáma, do které se tyto cvičné pumy dávaly stranou a nikdo tehdy neřešil nějaké vyjmutí ampulí. Pak se to celé prostě zahrabalo," prohlásil Michal Dlouhý.
Učební pomůcka
Pyrotechnici u tohoto nálezu museli být po celou dobu. Nikdo totiž nemohl dopředu vědět, jestli se mezi cvičné pumy třeba nezatoulala jedna ostrá, nebo s nimi nebyly „pohřbeny" další typy munice. Každý nález se tak musel prověřit zvlášť.
„Nelze to nikdy podcenit. Prvotní zpráva, kterou jsme dostali, byla, že se jedná zřejmě o nevybuchlou leteckou pumu. Až po odkrytí a prohlédnutí jsme mohli konstatovat, že jde o cvičnou munici, která trhaviny neobsahovala. Jenže v případě Pardubic je opatrnost na místě. Pro nás je to, že je puma odkrytá až při zemních pracích, nejhorší možný způsob nálezu," upřesnil Michal Dlouhý s tím, že Pardubice nyní čeká další pyrotechnický průzkum kvůli rozšiřování silnice I/37. Ten by právě měl podobným překvapením zabránit.
Pumy od pardubického letiště hasiči s pyrotechniky vyzvedli a odvezli. I sedmdesát let po válce ale budou betonové bomby dále sloužit a opět k výcviku. „Necháme si je u nás jako učební pomůcku pro policejní pyrotechniky," prozradil na závěr šéf policejních pyrotechniků Michal Dlouhý.