Už jen z této kulisy bylo jasné, že se děje něco mimořádného. A dělo se! První zpráva na jednom z regionálních webů informovala o úniku nebezpečného plynu v areálu místního zimního stadionu. A plynu se lidé bojí…

Upřesňující informace uváděly, že unikl čpavek, tedy nebezpečný toxický plyn. Ten budí samozřejmě respekt nejen u obyčejných smrtelníků, ale také u hasičů. „K podobným událostem, tedy úniku nebezpečných látek, nevyjíždíme často, v rámci regionu šlo pro nás o poměrně výjimečnou věc," řekl včera Orlickému deníku Ivan Špinler, velitel výjezdové jednotky dobrovolných hasičů z Černovíru, která byla mezi zasahujícími. „K podobné mimořádnosti přistupujeme s velkým respektem. Nesmí se nic podcenit," dodal. Do speciálních oděvů ale podle jeho slov Černovírští nemuseli. „Událost se vyřešila rychle, zasahovali profesionální hasiči v přetlakových oblecích, nebylo potřeba je střídat. Byli jsme na to ale připraveni. Nakonec jsme zajišťovali kolegům z HZS spíš servis."

Bez vážnějších následků

Únik čpavku byl naštěstí zlikvidován rychle bez nějakých vážnějších následků. Ty, kdo žijí v obytné zástavbě okolo, ale nenechal lhostejnými. „Bydlím čtyřicet metrů od stadionu, o úniku jsem se dozvěděl až v pondělí ráno, v neděli večer jsem nebyl doma. Pokud se pamatuji, stalo se to poprvé. Člověk samozřejmě obavy má. Věřím ale, že se udělají opatření, která opakování podobné události zabrání. Druhá věc je, že chladicí zařízení stadionu má nějakou životnost a už není nejmladší," svěřil se Luboš Bäuchel .

„Amoniak s největší pravděpodobností unikal z kompresoru, kterým se přečerpává látka z cisterny do chladícího zařízení. V cisterně bylo 80 kilogramů tohoto média. Hasiči provedli měření nebezpečných koncentrací a zjistili, že nebezpečná látka se nachází zhruba do vzdálenosti pěti metrů od cisterny," uvedla Vendula Horáková, mluvčí pardubických hasičů.

Na místo ihned vyjely profesionální jednotky z Ústí nad Orlicí a dobrovolné z Černovíru, Hylvát a Ústí nad Orlicí.

K dalšímu úniku nedošlo

Servisnímu technikovi se však podařilo zařízení během několika desítek minut opravit. K dalšímu úniku plynu již nedošlo. O situaci byl informován pracovník České inspekce životního prostředí.

Hasiči provedli ještě dvě další měření koncentrace štiplavého plynu, ale nenaměřili žádné nebezpečné hodnoty. Po celou dobu zasahovali v přetlakových oblecích s nejvyšší ochranou. Amoniak neboli čpavek je nebezpečný toxický plyn. Při vdechování poškozuje sliznici. Čpavek uniklý do kanalizace zřejmě způsobil letos v lednu velký úhyn ryb v řece Loučné v Litomyšli.