Stavební unikát v centru Pardubic od architekta Josefa Gočára už nejspíš zná svůj osud. Pardubický primátor Martin Charvát a nový majitel stavby, architekt Lukáš Smetana, potvrdili společný záměr na setkání s novináři.

„V opravených prostorách by měly vzniknout i polytechnické dílny určené především žákům základních škol," uvedl Lukáš Smetana.

„Projekt by měl pomoct zlepšit technické vzdělání na základních školách, které se v posledních letech zanedbávalo," vysvětlil Martin Charvát.

JAKO SOUČÁST VÝUKY

Dílny by se měly podle plánu stát povinným zpestřením výuky praktických činností, které děti na školách absolvují. „Očekáváme, že by tento krok mohl zvýšit zájem o technické obory. Mladí by měli vědět, že nemusí být jenom právníky," sdělil primátor Pardubic.

Záměr by v budoucnosti pomohl i firmám sídlícím 
v Pardubickém kraji. „Doufáme, že se do podpory zapojí právě i společnosti, které by v dětech mohly najít budoucí zaměstnance," sdělil své přání architekt.
Primátor i noví majitelé už oslovují případné spolupracovníky. „V dílnách a laboratořích by měli být odborníci," podotkl Smetana.

Zájem předběžně projevily některé technické firmy i Univerzita Pardubice.

VYHRAJE SI PRÝ KAŽDÝ

V dopoledních hodinách by měly mlýny sloužit jako výukové středisko pro žáky prvního stupně základních škol. Odpoledne jako místo kroužků a o víkendech by se měly dveře otevřít i široké veřejnosti. „Naším plánem je spojit všechny tři generace. Prarodiče, rodiče a děti," popsal Lukáš Smetana.

Mlýny by tak měly být přístupné všem milovníkům techniky. V plánu je i prostor pro domácí práce.

Nad využitím zbylého prostoru rozlehlého areálu zatím visí otazník.