Sobotní slavnost si nenechaly ujít na dvě stovky lidí. Podívat se přišli nejen místní, které návštěvník spočítá pomalu na prstech jedné ruky, ale i chalupáři, chataři a lidé z okolních obcí. Z roubenky téměř naproti zvoničce pochází Olga Mlejnková, která dnes žije v Marientále. Zvonička jí utkvěla v paměti. „Moje maminka chodívala zvonit. Když obnovenou zvoničku porovnám s původní, tak je jí opravdu podobná," řeklace Olga Mlejnková.

Ať se dotkne srdcí

Podle faráře Pavla Michuta se zvon ozýval ráno, v poledne a večer. Také oznamoval, pokud někdo zemřel. „Ať hlas tohoto zvonu se dotkne lidských srdcí a rozezní je, ať mají účast na radostech i žalostech svých bratří a sester," znělo v požehnání kněze. Poté se zvon z věžičky rozezněl. A když v Horákově Lhotě, tak kdo jiný by měl zvon rozezvučet než Luboš Horák. Bydlí právě v oné roubence, kde vyrůstala Olga Mlejnková. Lidem se obnovená pamětihodnost líbí. Potvrdila to i Zdeňka Pařilová. „Manželova maminka odtud pocházela," připomněla.

Pro slavnostní den bylo připravené ještě další překvapení. Po dlouhých letech měli lidé opět možnost vidět i historickou dvouruční stříkačku z roku 1863. „Zvonička sloužila především jako hlásička požárů, a tak v ní vždy bývala umístěná i stříkačka. Jak ale stavba chátrala, měli jsme obavy, aby se stroj nepoškodil a přestěhovali ho do Želivska," vysvětlil velitel hasičů Jaroslav Neudert. I když je to letitá stařenka, do dneška je stále funkční.

Vzkaz budoucnosti

Až to jednou bude potřeba a najde se opět parta takových lidí, kterým nebude osud této stavby lhostejný, pak dojde i na odkaz. Ten je totiž ukrytý ve věžičce. „Když jsme zvonici dávali dohromady, dali jsme do věže vzkaz budoucnosti. Uložili jsme do ní nějaké drobnosti, současné peníze, informace o obci, kdo tady žije," upřesnil Štefan Belani.

Nová zvonička překvapila všechny. Samotný starosta Želivska Josef Hájek má z výsledku také obrovskou radost. „Jsem rád, že se všechno povedlo. Když za mnou hoši přišli s nápadem, že zvoničku udělají novou, moc jsem tomu nevěřil," přiznal starosta. Opakovaně ale chodili a žadonili o materiál, že ji opraví. A tak se k jejich nápadu přiklonil. Na takovou obnovu žádné dotace nejsou, a tak si museli vystačit sami. „Musím hochům poděkovat. Toto je výsledek jejich vynikající práce," poznamenal Josef Hájek.

Dodělávky

Nadšenci chtěli mít na slavnost všechno dotažené do posledního detailu. „Ještě v sobotu ráno jsme dodělávali vitráže do dveří," poznamenal František Šunka. Na zvoničce jsou všechny práce kompletně hotové. Dnes už o jejich práci vypovídá konečný výsledek a několik fotografií z budování. Obec dala materiál, parta nadšenců hodiny ze svého vlastního času. Oplechování a střechu na zvoničce dostala Horákova Lhota darem od pokrývačské stavební firma.

Nadšenci s pracemi zdaleka neskončili. „Ještě nás čekají terénní úpravy kolem zvoničky," dodal František Šunka. A co budou vylepšovat potom? To se teprve uvidí.