V Litomyšli na toto téma dokonce uspořádali výstavu Našlo se v knížkách aneb Zapomenuté a ztracené věci hledají svého majitele, která probíhá do 28. srpna. 

Své o nálezech ví i Jana Jakeschová z českotřebovské knihovny. „V knížkách nacházíme různé záložky, doklady, smlouvy, a to i nájemní, a podobně. Hodně často v knížkách jsou fotky, ať už dětí, či fotografie z dovolené," vyjmenovává s tím, že pokud zjistí čtenáře, který měl knížku naposledy, snaží se ho kontaktovat a předmět mu vrátit. „Naposledy jsme v knížce našli hřeben," vzpomíná Jana Jakeschová.

Ústeckoorlická knihovna se s žádnými kuriózními nálezy v knížkách nesetkává, ale například v Žamberku se toho najde dost. „Při přebírání knih nalézáme i různé záložky, poznámky na papíře nebo reklamy. Také jsme našli staré platební karty, a jednou dokonce i založenou stokorunu, zřejmě ji čtenář dostal od babičky," tipuje s úsměvem knihovnice ze Žamberka Iva Filipová. I tady se snaží věci vrátit jejich majitelům. „Jsou-li to například výrobky dětí, kterými si maminky založily knížku, tak se o ně samy přihlásí," říká.

S více knížkami na dovolenou

Ročně české knihovny navštíví asi 40 procent dospělé populace, přičemž má Česká republika nejhustší síť knihoven v celé Evropské unii. Aktuálně nejpůjčovanějším u nás je autor historických románů Vlastimil Vondruška.

Letní období přináší větší zájem o knížky. „U nás je větší zájem hlavně v oddělení pro dospělé. Lidé si půjčují větší množství knih – počítají s tím, že se do knihovny dostanou až za delší dobu. Zájem je o mapy, průvodce, různé cestopisy," uvádí zkušenosti z České Třebové Jana Jakeschová. I v Městské knihovně v Ústí nad Orlicí mají o prázdninách rušněji. „Je doba letních dovolených, lidé mají o půjčování knih větší zájem," potvrzuje ředitelka knihovny Jana Kalousková. Žamberská kni-hovna žije po celý rok stejně, ať už ve školním roce, či o prázdninách. „Řekla bych, že si méně knih teď o prázdninách půjčují děti. Ale u nás se stále něco děje," přemítá knihovnice Iva Filipová.