Části stroje již vyzvedli odborníci, půl roku potrvá jejich konzervování. „Hodně místních o havarovaném vrtulníku vědělo, ale oficiální nález podle zákona se uskutečnil až minulou neděli. Vrtulník bude součástí expozice Vojenského muzea v Králíkách," řekl majitel Vojensko -historicko-technického muzea Vladek Vácha. Vrtulník havaroval 12. října 1968.

V neděli 14. února nalezli Petr Kvapil a Jakub Dlabka v lokalitě Spálená bouda nad damníkovskou hájovnou trosky vrtulníku SM-2 polského letectva. Havaroval 12. října 1968 při letu z České Rybné do Šumperka.

Nález
Trosky se nacházely na povrchu a částečně ve vrstvě jehličí na ploše cca 6x6m s 0,4 hlubokým kráterem na západnější straně pole trosek.
Na místě byly nalezeny úlomky oplechování pilotní kabiny, část příhradové „trubkové" konstrukce draku vrtulníku, části vybavení jako ukazatel teploty a tlaku paliva/oleje, kompas, ovládací pult ARK, část radiovybavení. Zbytky listů rotoru a další fragmenty, zejména prvky řízení. 

12.10.1968
Major pilot Stanislaw Boczar prováděl let ve výšce 200-300 metrů pro 10. Obrněnou divizi z obce Česká Rybná do města Šumperk. Na palubě vrtulníku byli dva cestující: Major Jan Cąkała a Wanda Kopanowska. Start proběhl v 15:55. Po dvaceti minutách letu se začaly horšit podmínky pro let. V oblasti Cotkytle mraky došly vrcholků hor, takže se pilot rozhodl přerušit let a vrátit do výchozího bodu. … otočil doleva na zpáteční kurz. …v další fázi letu začal vrtulník klesat a nebezpečně se přiblížil k zalesněnému svahu (Třebovské stěny). Cestující major Cąkała zareagoval slovy „zavadíme!".
Přes rychlou reakci pilota vrtulníku ten zachytil o vrcholky stromů. Pak se zvedl o několik metrů a udělal obrat vpravo… vrtulník opět zachytil ocasním rotorem o vrcholky stromů, poté se začal otáčet doleva během pádu na zem, kde zůstal na levém boku. Major Boczar a major Cąkała opustili vrtulník a vynesli Wandu Kopanowskou, která během pádu omdlela. Vrtulník na místě vyhořel. K nehodě došlo v 16:27, 6 km východně od České Třebové v Československu…
(Zdroj: Nálezová zpráva Vladka Váchy)

Historie
- Vrtulník SM-2 polského letectva havaroval 12. 10. 1968 v 16:27 v rámci činnosti během okupace ČSSR.
- Nález byl místními znám již delší dobu.
- 14. 2. 2016: Nález trosek v lokalitě Spálená bouda nad damníkovskou hájovnou byl oznámen.
- 17. 2. 2016: Místo nálezu bylo vykradeno, ztratilo se několik významných předmětů, jako je páka rotorové brzdy a kompas.
- 20. 2. 2016: Byly vyzvednuty trosky vrtulníku za účasti Vladka Váchy z Vojensko historicko technického muzea, zástupce Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, členů Klubu Hledačů Pardubicka a obou nálezců. Zúčastnění propátrali celé okolí. 

Trosky vrtulníku v lese mezi Českou Třebovou a Lanškrounem ležely s vědomím místních dlouhých 48 let. Až uplynulou sobotu byly vyzvednuty, aby mohly být vystaveny v některém z muzeí v Pardubickém kraji.
I když se před vyzvednutím některé důležité součásti ztratily, byly nalezeny úlomky ocasního rotoru, které vypovídají o místě prvotního kontaktu vrtulníku se stromy. V místě největšího výskytu trosek byl nalezen kráter s roztavenými hliníkovými kusy. Dle pozůstatku pilotní kabiny je zřejmé, že došlo k masivnímu výbuchu, který pilotní kabinu roztrhal. „Vypadá to, že měli smůlu, požár zřejmě zažehl dělostřelecký granát z druhé světové války. Další dva jsme tam našli a museli je řešit s policií a pyrotechniky. Jinak není vysvětlitelné, proč by tam došlo k velkému výbuchu," domnívá se Vladek Vácha. Hypotéza se bude dále ověřovat získáním originálního vyšetřovacího spisu.
Nyní dojde ke katalogizaci všech nalezených předmětů, jejich konzervování a následně k vystavení v muzeu. O průběhu prací informuje Vladek Vácha na facebooku muzea, které provozuje.
„Unikátní na nálezu je související historie. Má přímou souvislost s okupací Československa, s činností polských vojsk. Připomínek okupačních vojsk je tu mnoho, ale málo těch připomínajících dvouměsíční činnost polských vojsk," uzavírá Vladek Vácha.

(zr, čtk, miš)
Zdroj: nálezová zpráva