Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V lese posbírali kousky historie: trosky havarovaného vrtulníku z roku 1968

Českotřebovsko, Lanškrounsko - Téměř po 48 letech od havárie našli minulou neděli dva nadšenci v lese mezi Lanškrounem a Českou Třebovou trosky polského vrtulníku.

23.2.2016
SDÍLEJ:

Místo dopadu polského vrtulníku SM-2, který havaroval 12. října 1968.Foto: archiv VHTM

Části stroje již vyzvedli odborníci, půl roku potrvá jejich konzervování. „Hodně místních o havarovaném vrtulníku vědělo, ale oficiální nález podle zákona se uskutečnil až minulou neděli. Vrtulník bude součástí expozice Vojenského muzea v Králíkách," řekl majitel Vojensko -historicko-technického muzea Vladek Vácha. Vrtulník havaroval 12. října 1968.

V neděli 14. února nalezli Petr Kvapil a Jakub Dlabka v lokalitě Spálená bouda nad damníkovskou hájovnou trosky vrtulníku SM-2 polského letectva. Havaroval 12. října 1968 při letu z České Rybné do Šumperka.

Nález
Trosky se nacházely na povrchu a částečně ve vrstvě jehličí na ploše cca 6x6m s 0,4 hlubokým kráterem na západnější straně pole trosek.
Na místě byly nalezeny úlomky oplechování pilotní kabiny, část příhradové „trubkové" konstrukce draku vrtulníku, části vybavení jako ukazatel teploty a tlaku paliva/oleje, kompas, ovládací pult ARK, část radiovybavení. Zbytky listů rotoru a další fragmenty, zejména prvky řízení. 

12.10.1968
Major pilot Stanislaw Boczar prováděl let ve výšce 200-300 metrů pro 10. Obrněnou divizi z obce Česká Rybná do města Šumperk. Na palubě vrtulníku byli dva cestující: Major Jan Cąkała a Wanda Kopanowska. Start proběhl v 15:55. Po dvaceti minutách letu se začaly horšit podmínky pro let. V oblasti Cotkytle mraky došly vrcholků hor, takže se pilot rozhodl přerušit let a vrátit do výchozího bodu. … otočil doleva na zpáteční kurz. …v další fázi letu začal vrtulník klesat a nebezpečně se přiblížil k zalesněnému svahu (Třebovské stěny). Cestující major Cąkała zareagoval slovy „zavadíme!".
Přes rychlou reakci pilota vrtulníku ten zachytil o vrcholky stromů. Pak se zvedl o několik metrů a udělal obrat vpravo… vrtulník opět zachytil ocasním rotorem o vrcholky stromů, poté se začal otáčet doleva během pádu na zem, kde zůstal na levém boku. Major Boczar a major Cąkała opustili vrtulník a vynesli Wandu Kopanowskou, která během pádu omdlela. Vrtulník na místě vyhořel. K nehodě došlo v 16:27, 6 km východně od České Třebové v Československu…
(Zdroj: Nálezová zpráva Vladka Váchy)

Historie
- Vrtulník SM-2 polského letectva havaroval 12. 10. 1968 v 16:27 v rámci činnosti během okupace ČSSR.
- Nález byl místními znám již delší dobu.
- 14. 2. 2016: Nález trosek v lokalitě Spálená bouda nad damníkovskou hájovnou byl oznámen.
- 17. 2. 2016: Místo nálezu bylo vykradeno, ztratilo se několik významných předmětů, jako je páka rotorové brzdy a kompas.
- 20. 2. 2016: Byly vyzvednuty trosky vrtulníku za účasti Vladka Váchy z Vojensko historicko technického muzea, zástupce Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, členů Klubu Hledačů Pardubicka a obou nálezců. Zúčastnění propátrali celé okolí. 

Trosky vrtulníku v lese mezi Českou Třebovou a Lanškrounem ležely s vědomím místních dlouhých 48 let. Až uplynulou sobotu byly vyzvednuty, aby mohly být vystaveny v některém z muzeí v Pardubickém kraji.
I když se před vyzvednutím některé důležité součásti ztratily, byly nalezeny úlomky ocasního rotoru, které vypovídají o místě prvotního kontaktu vrtulníku se stromy. V místě největšího výskytu trosek byl nalezen kráter s roztavenými hliníkovými kusy. Dle pozůstatku pilotní kabiny je zřejmé, že došlo k masivnímu výbuchu, který pilotní kabinu roztrhal. „Vypadá to, že měli smůlu, požár zřejmě zažehl dělostřelecký granát z druhé světové války. Další dva jsme tam našli a museli je řešit s policií a pyrotechniky. Jinak není vysvětlitelné, proč by tam došlo k velkému výbuchu," domnívá se Vladek Vácha. Hypotéza se bude dále ověřovat získáním originálního vyšetřovacího spisu.
Nyní dojde ke katalogizaci všech nalezených předmětů, jejich konzervování a následně k vystavení v muzeu. O průběhu prací informuje Vladek Vácha na facebooku muzea, které provozuje.
„Unikátní na nálezu je související historie. Má přímou souvislost s okupací Československa, s činností polských vojsk. Připomínek okupačních vojsk je tu mnoho, ale málo těch připomínajících dvouměsíční činnost polských vojsk," uzavírá Vladek Vácha.

(zr, čtk, miš)
Zdroj: nálezová zpráva

Autor: Redakce

23.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
5

Národ krabičkářů. Čeští zaměstnanci si nejčastěji nosí k obědu jídlo z domova

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Úroky hypoték v září vzrostly. Za celý rok se čekají rekordní objemy

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta. Objemy i počty oproti srpnu ale klesly. V průběhu let byl přitom častěji větší zájem o hypoteční úvěry v září než v srpnu. V devátém měsíci letošního roku počty sjednaných hypoték meziměsíčně klesly o 274 smluv na 8235.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení