Až se prvního září slavnostně otevře nová budova holické základní umělecké školy, bude to takové symbolické završení čtyřletého působení současné radniční koalice. Právě tuto stavbu totiž politici považují za svůj největší úspěch.

„V čtyřpodlažní budově budou první a druhé podlaží sloužit škole. Ve třetím podlaží je víceúčelový společenský sál pro 250 hostů a ve čtvrtém jeho galerie a prostory pro technické zázemí. Škola tak po více než 60 letech své existence získá vlastní budovu pro všechny obory," nechal se slyšet starosta Holic Ladislav Effenberk (ČSSD).

Díky úsporným technologiím se na provozu „zušky" ušetří oproti běžným stavbám kolem šedesáti procent nákladů. „Bude postavena v takzvaném pasivním standardu. Objekt za více než 50 milionů korun je největší investicí v novodobé historii města, kterou úřad hradí bez dotací," uvedl holický místostarosta Vítězslav Vondrouš (ODS).

Bezpečná doprava

Co se naopak příliš nestihlo zrealizovat, je projekt Bezpečná doprava. „Dotaci na tento projekt zastupitelstvo odmítlo, neboť projekt byl Státním fondem dopravní infrastruktury tak změněn, že už to bylo něco zcela jiného, než jsme chtěli. Bylo rozhodnuto provádět projekt postupně z vlastních zdrojů. Hotova je ulice Růžičkova a před pár dny byla dokončena první část v ulici Holubova. Noví zastupitelé mohou v projektu pokračovat," podotkl Ladislav Effenberk.

Projekt měl pomoci zpomalit dopravu v centru, kudy denně projede až dvanáct tisíc aut. Ke zklidnění by měly přispět třeba vyvýšené přechody či ostrůvky. Prozatímní zkušenosti v ulici Růžičkova tyto představy potvrzují. „Přes náměstí jezdím každý den na kole. Cyklistické pásy by mohly zajistit větší bezpečnost provozu. I když po otevření obchvatu se doprava v Holicích výrazně zlepšila," sdělila před časem prodavačka Šárka Bruknerová.

Stávající zastupitelé připravili pro své nástupce studii rekonstrukce stávajících sportovišť a výstavby nových. Město totiž před rokem získalo do vlastnictví pozemky na místním stadionu a teď řeší, co s nimi. Studie zahrnují třeba rekonstrukci hlavní tribuny, zastřešení dvou tenisových kurtů, vybudování multifunkčního hřiště či dráhy pro in-line bruslaře podél celého stadionu.

„Vzali jsme v potaz i výsledky loňské ankety Moje Holice, ve které lidé mimo jiné navrhovali, co jim ve městě chybí," poznamenal Vítězslav Vondrouš.

Chtějí koupaliště

Občané postrádají třeba plavecký bazén, zimní stadion či skatepark. „Místo rekonstrukce základní umělecké školy by bylo lepší vybudování městského koupaliště, které bych s radostí uvítal nejen já, ale i další holičtí obyvatelé," nechal se slyšet číšník Jiří Kasal.

Studie s místem pro vodní radovánky do budoucna počítají. „Počítá se i s novým koupalištěm, případně bazénem. Bude pak záležet na prioritách a finančních možnostech v novém volebním období," dodal Ladislav Effenberk.

Škola ponese jméno malíře Malicha, s muzeem pomáhal David Vávra

• Devadesáté výročí narození sochaře a malíře Karla Malicha oslaví Holice tím, že po něm pojmenují budovu základní umělecké školy. Umělec se v Holicích narodil, navíc je také čestným občanem města.

Do školy budou navíc umístěny i dvě jeho plastiky. Celkově vybavení interiéru „zušky" vyjde na čtyři miliony korun.

„Pořízením nástěnné a interiérové plastiky jsme zvýšili hodnotu stavby," podotkl místostarosta Holic Vítězslav Vondrouš.

Díla holického rodáka se dnes prodávají za miliony korun. „Je srovnáván s velikány minulého století, jakými jsou třeba František Kupka či Pablo Picasso. Je to jeden ze světových výtvarníků současné doby," nechal se slyšet holický místostarosta.

• Autorem nové expozice v rekonstruovaném Památníku dr. Emila Holuba se stal architekt a herec Divadla Sklep David Vávra.

„Ten shodou okolností před časem podnikl s hercem a režisérem Milanem Šteindlerem cestu po stopách Emila Holuba z Kapského Města až k Viktoriiným vodopádům," uvedl místostarosta Holic Vítězslav Vondrouš.

Celou expozici zahájil životopisný snímek Africká dobrodružství dr. Emila Holuba, jehož autory jsou Milan Šteindler a Martin Kopp.

Návštěvníci mohou v muzeu spatřit také cestovatelovu známou pracovnu. Patrně nejpůsobivější částí nové expozice je prostor africké vesnice s modely domorodců. Dominantou jsou stylizované Viktoriiny vodopády s řekou Zambezi.

Koho máme na radnici:

Složení rady a zastupitelstva:

starosta

Ladislav Effenberk (ČSSD)

místostarosta

Vítězslav Vondrouš (ODS)

členové rady

Josef Bartoníček, Radek Chotěnovský (ČSSD)

Dagmar Kulhavá, Roman Matoušek (ODS)

Ladislav Němec (Strana soukromníků ČR)

zastupitelé

Milena Vohralíková, Helena Knappeová (SPOZ)

Václav Vojtěch (KSČM)

Lukáš Frolík, Lukáš Horský, Veronika Marková (TOP 09)

Karel Král (Mladoholičáci)

Petr Rychlík, Miloslav Jirsa, Zdeňka Krátká, Hana Flekrová (ČSSD)

Jan Bartoníček (SsČR)

Pavel Hladík, Petr Skála (ODS)

Výsledky komunálních voleb v roce 2010:

• ČSSD (31,12 %) sedm mandátů

• ODS (21,57 %) pět mandátů

• TOP 09 (13,92 %) tři mandáty

• Strana práv občanů Zemanovci (9,09 %) dva mandáty

• Strana soukromníků ČR (8,80 %) dva mandáty

• KSČM (7,97 %) jeden mandát

• Mladoholičáci (7,51 %) jeden mandát

Volební účast: 49,85 %

Počet odevzdaných obálek: 2 618

Počet platných hlasů: 50 406

Anketa: Rozvíjelo se město podle vašich představ?

Anna Schejbalová, žákyně základní školy

Holice se v poslední době výrazně rozvinuly. Pochválila bych především nově zrekonstruovanou základní uměleckou školu. Co bych ale do budoucna zlepšila, je aby se v Holicích objevil lepší park s dětským hřištěm.

Jiří Konečný, podnikatel

V Holicích jsem nadmíru spokojen. Přivítal bych však koupaliště, které tu hodně lidem chybí. Pochválil bych vedení za rekonstrukci zdejšího muzea doktora Emila Holuba. Myslím, že si tu opravdu nemůžu na nic stěžovat.

Petr Cvrkal, kuchař

Já si myslím, že Holice nejsou špatným místem pro žití. Za pozitivní bych určitě uvedl opravu zdejších chodníků. Musím ale podotknout, že naše město se už dále moc nevyvíjí, stagnuje. To samé platí i pro akci Dny Holicka.

Jiří Kasal, číšník

Místo rekonstrukce základní umělecké školy by bylo lepší vybudování městského koupaliště, které bych s radostí uvítal nejen já, ale i další holičtí obyvatelé. Opravu sportovního hřiště hodnotím velmi kladně. Jsem za to rád.

Romana Svatošová, nezaměstnaná

Mám velmi negativní názor na žití v Holicích. Několik let jsem bydlela v Hradci Králové a jsem tu nešťastná. Odpadkové koše jsou jen v centru. Postrádám tu kulturní akce, schází mi i koupaliště. Vůbec nic se tu nemění.