„Pardubický kraj jako jediný v republice nemá vyšší odbornou školu se zdravotnickým zaměřením. Odbornou způsobilost tak lze získat pouze studiem na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Počet zájemců o studium je však v porovnání s počtem přijímaných více než čtyřnásobný," uvedl hejtman Martin Netolický. „Absolventi středních zdravotnických škol z Pardubického kraje odcházejí studovat na vyšší odborné školy do sousedních krajů a často tam uzavírají pracovní poměr, čímž se v Pardubickém kraji prohlubuje nedostatek zdravotnického personálu," dodal hejtman Netolický.

To potvrdila i ředitelka školy Lenka Podzimková, v létě, když se o možnosti otevření nového oboru jednalo, uvedla: „Prakticky všichni absolventi naší školy odcházejí studovat dál, pokud nejdou na vysokou školu, odcházejí mimo kraj a potom tam i zůstávají a nevracejí se." Zřízení vyšší odborné školy se studijním oborem pro další výuku zdravotních sester bude podle ní mít pozitivní dopad na zaměstnanost v regionu. Očekává i zvýšení prestiže školy a zájmu studentů. „Máme perfektně vybavenou školu, kapacita nyní není plně využitá," řekla Deníku ředitelka. Možnosti školy doplňuje i dobrá spolupráce s nemocnicí, vůle lékařů ve škole vyučovat i možnost praxe a následného uplatnění studentů. Nový obor od samého začátku jednání podporoval také ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček: „Jak lékaře, tak zdravotní sestry sháníme obtížně, chybí především kvalifikované sestry. Kdyby vyšší odborná škola v Ústí byla, část absolventů by potom logicky zůstala v regionu. Pro nás by to bylo přínosem, nastala by stabilizace a prospělo by to i zaměstnanosti v regionu. Záměr podporuji."

Pardubický kraj dlouhodobě prosazuje zřizování nových oborů pouze v případě, že mají vysokou uplatnitelnost na trhu práce a nelze je z kapacitních důvodů v dostatečné míře zajistit v rámci okresu či kraje. „Zřízení vyšší odborné školy přispěje k lepšímu využití materiálně technického vybavení školy a odbornosti pedagogických pracovníků, ke stabilizaci a zlepšení ekonomické situace školy a ke zvýšení její prestiže. Zvýší se také dostupnost terciárního vzdělávání pro uchazeče z okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy," uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast školství Jana Pernicová.

Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry se v souladu se zákonem získává absolvováním nejméně tříletého zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu všeobecných sester nebo nejméně tříletého studia oboru diplomovaná všeobecná sestra na vyšší zdravotnické škole. „Podle stanoviska Nemocnice Pardubického kraje, a.s. je profil absolventů vzdělávacího programu vyšší odborné školy diplomovaná všeobecná sestra a bakalářského studijního oboru všeobecná sestra zcela srovnatelný. Absolventi obou oborů jsou odborně způsobilí k výkonu povolání všeobecné sestry, ve zdravotnických zařízeních jsou zařazováni na pracovní pozice se shodným finančním ohodnocením a totožnou náplní práce," sdělil 1. náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Roman Línek. (tz, miš)