Zapomínání je přirozenou věcí člověka, s téměř stoprocentní jistotou lze říci, že na Zemi neexistuje lidská bytost, která by někdy někde něco nezapomněla. O tom, co vše jsou lidé schopni zapomenout a ztratit, mohou nejlépe vyprávět pracovníci městských úřadů, kteří mají ztráty a nálezy na starosti.

Za právě končící rok 2015 skončilo na podatelnách těchto úřadů několik desítek pozapomenutých věcí. Nejčastěji se jednalo o mobilní telefony, peněženky a klíče. Občas se ale ve ztrátách a nálezech objeví i opravdové unikáty. V Moravské Třebové tak mají v depozitáři uložené například sousoší andělů, ve Svitavách pak na svého majitele čeká létající dron.

Počet ohlášených nálezů přitom mírně vzrůstá. Podle názoru nejmenované pracovnice jednoho z úřadů, je to nejspíš tím, že ulice jsou dnes plné kamer a lidé mají strach si nalezenou věc ponechat, aby se pak v televizi či novinách neobjevila jejich fotografie s popiskem, že je hledá policie.

Svitavský dron

Nejkurióznějším nálezem letošního roku ve Svitavách je dron, který se našel přímo na náměstí. „Na svého majitele zatím stále čeká. „Máme ho stále v evidenci a oznámení o jeho nálezu je zveřejněno na úřední desce," říká vedoucí odboru vnitřní správy svitavského úřadu Ilona Kociánová. Přidává také informace o nezvyklých nálezech z minulých let: „Dostala se k nám například žulová schránka na urnu, vozík dvoukolák, plastové pytle se železem, okružní pila a úhlová bruska, nebo finanční obnos nalezený u bankomatu. Ale jsou to takové běžnější nálezy, žádné větší kuriozity nalezeny v minulosti nebyly."

O tom, co se ve Svitavách ztrácí nejčastěji a v kolika procentech se podaří nalezenou věc vrátit majiteli, má nejlepší přehled Gizela Padyásková z podatelny, která má ztráty a nálezy „pod palcem." „Lidé k nám nejčastěji přináší peněženky, klíče, mobilní telefony a v poslední době také finanční hotovost. Majitele se podaří najít, či se sám přihlásí, přibližně u 10% nalezených věcí, jedná se zejména o peněženky a telefony.

Moravskotřebovské sousoší andělů

Nejkurióznějším nálezem letošního roku je v Moravské Třebové sousoší andělů. „V minulých letech jsme se u nás setkali například s finanční hotovostí 2000,- korun, nebo se slepou municí v počtu 120 kusů," prozrazuje Ivana Vaňkátová z odboru správní činnosti moravskotřebovského úřadu.

Nejčastěji se ve Třebové, stejně jako v dalších městech, ztrácí a zapomínají především jízdní kola, peněženky, mobilní telefony a klíče. „Ztracené věci se podaří vrátit původním majitelům přibližně ve třiceti procentech," dodává Vaňkátová.
Ta také prozrazuje, jak je s nalezenými věcmi naloženo v případě, že se o ně jejich majitel nepřihlásí. „Nalezenou věc musíme uschovat 3 roky. Pokud se majitel během této doby nepřihlásí, nálezce má nárok na nalezenou věc. V případě, že o ní nemá zájem, tak se staré a opotřebené věci zlikvidují. Pěkné věci se nabídnou organizacím Městského úřadu," vysvětluje Ivana Vaňkátová z odboru vnitřních věcí a správní činnosti moravskotřebovské radnice.

Litomyšlské klíče a peněženky

Podle tiskové mluvčí litomyšlské radnice Jany Bisové, nezaznamenali ve městě lázní ducha žádné kuriózní nálezy. „Nejčastěji nám byl oznámen nález mobilního telefonu a finanční hotovosti. V celkové evidenci nahlášeným ztrát za posledních několik let se o první místo dělí klíče a peněženky," doplnila Bisová. V Litomyšli se podařilo vydat nalezenou věc původnímu majiteli nebo tomu, kdo věc ztratil v pětadvaceti procentech případů.

Polička nemá informace

Pracovníkům městského úřadu v Poličce se před Vánoci už nejspíš nechtělo příliš pracovat, proto zaslali ústy své tiskové mluvčí Naděždy Šauerové nejstručnější odpověď. „Dle vyjádření naší podatelny se jedná o klasické předměty ztrát a nálezů – klíčenky, klíče od auta, ale i hodně jízdních kol. Další podrobnosti bohužel nevíme," napsala do emailu mluvčí Šauerová. Na žádost o doplnění informací reagovala zasláním požadované informace o postupu, pokud se k věci nepřihlásí její původní majitel. Ten je stejný jako v jiných městech, neb je upravován zákonem.

Co dělat, pokud jste nálezcem? Dle současné právní úpravy, pokud nálezce z nalezené věci identifikuje majitele, není již možné předat věc obci, ale je povinen věc majiteli vrátit sám. Znamená to, že musíte nalezenou věc zaslat, nejlépe doporučeně, nebo zanést na adresu vlastníka. Pokud nelze majitele věci zjistit, odneste věc na nejbližší podatelnu městského úřadu, případně na služebnu městské či státní policie.

Co se s nalezenou věcí stane, pokud se majitel nenajde nebo nepřihlásí? V souvislosti se změnou občanského zákoníku od 1. 1. 2014 má nálezce možnost si věci vzít po roce do užívání a po třech letech k nim nabýt vlastnické právo. Pokud nálezce zájem neprojeví a původní majitel se nepřihlásí, zůstává nalezená věc 3 roky v úschově města a to pak k ní nabude vlastnické právo.

René Flášar