Ukázalo se, že je to fáma. Vila zatím není na prodej a pokud bude, stane se tak v řádném výběrovém řízení.

Budova už nestačí

Stacionář se v budoucnu přesune do objektu pod Orlickoústeckou nemocnicí. Ač se vila v ulici T. G. Masaryka zdá zvenku velká, na takový počet klientů už dnes nestačí. O stěhování stacionáře se v Ústí mluví už několik let, téma však zatím vždy vyznělo do ztracena. Řešení se začalo rýsovat v minulém roce. „Loni jsme jako město měli možnost získat bezúplatným převodem z majetku Pardubického kraje budovu v ulici Čs. armády, bývalý dům mládeže střední zdravotnické školy. Nabídku jsme akceptovali. Pokud by ji město nepřevzalo, Pardubický kraj by ji nepochybně prodal. Podmínkou bezúplatného převodu bylo, že objekt nesmíme po dobu dvaceti let nijak komerčně využívat. Zavázali jsme se, že jej použijeme právě pro umístění stacionáře," uvedl ústecký starosta Petr Hájek.

Záměr přemístit stacionář do tohoto objektu vloni schválilo zastupitelstvo. Než však dojde na stěhování, objekt musí projít rekonstrukcí. A ta bude nákladnější, než se původně předpokládalo. „V tuto chvíli, kdy je dokončena dokumentace pro vydání stavebního povolení včetně rozpočtu, se ukazuje, že investiční náklady přesahují současné možnosti města. Pokud byl původní odhad dva až tři miliony korun, nyní se dostáváme na částku až šest milionů korun," konstatoval starosta. Vedení města nyní řeší další scénář, zda v projektu provést zásadní škrty, posunout jej do dalšího roku, realizovat po etapách, nebo hledat dotační titul. Podle Petra Hájka z letošního rozpočtu nákladnou rekonstrukci objektu financovat nelze. „Náš rozpočet je poměrně dost svázán závazky z let minulých. Čeká nás rekonstrukce ulice T. G. Masaryka, rekonstrukce a zateplení základní školy na Štěpnici. Jen tyto dvě investiční akce představují zhruba dvaadvacet až třiadvacet milionů korun," vysvětlil.

Veřejná soutěž

Město pro vilu v ulici T. G. Masaryka, která zůstane po přestěhování stacionáře prázdná, nemá využití a prodá ji. Uvažuje se o tom, že do prodeje půjde jen nemovitost, přilehlou zahradu by si město nechalo ve svém majetku a využívat by ji mohla Malá scéna, která s ní sousedí. „Pokud k prodeji dojde, tak celkem logicky formou veřejné soutěže a po zveřejnění záměru na úřední desce. Záměr ovšem nejdřív musí schválit rada a výsledný prodej zastupitelstvo města. To znamená, že jakékoliv fámy, že už je budova prodána nebo je někomu přislíbena, jsou opravdu jen fámy," dodal starosta. Zisk z prodeje vily by městu pomohl krýt náklady na rekonstrukci objektu, v němž bude nově stacionář sídlit.