Krajinář Chittussi

Malíř krajinář Antonín Chittussi (1847-1891) patří k nejvýznamnějším historickým osobnostem Pardubického kraje. „Příští rok uplyne již 165 let od jeho narození.
Původem je z Ronova, do východních Čech se ale pravidelně vracel. Vznik výstavy byl proto veden snahou představit osobnost Antonína Chittussiho co nejplastičtěji, poukázat na uměleckou kvalitu jeho tvorby a zdůraznit jeho osobitý přínos českému umění," uvedla kurátorka výstavy Marcela Chmelařová.

Region a svět

Antonín Chittussi patří k představitelům novodobého českého umění. Studoval umění v Praze, Mnichově a Vídni. Na jaře roku 1879 odešel do Paříže a až do své smrti pobýval střídavě ve Francii a českých zemích. Jeho tvorba ve Francii i v Čechách pomohla české prostředí jeho doby přivést k vyspělému, evropsky srovnatelnému umění a k uznání moderní české tvořivosti vůbec. „Nynější výstava a publikace k ní vydaná ukazují, jak Chittussi propojil různé inspirační zdroje své tvorby," sdělila Marcela Chmelařová.

Souborná výstava

„Projekt je významný i proto, že dnešní mladá generace neměla příležitost se s Chittussiho výtvarnou tvorbou autenticky setkat," vysvětlila kurátorka této výstavy.
Velká souborná výstava autorovy tvorby s připojenou výstavní publikací se uskutečnila v Národní galerii Praha roku 1996, poslední velká souborná výstava se v Pardubicích uskutečnila naposledy v roce 1976.

Obrazy ze soukromí

Výběr slavných Chittussiho obrazů, hlavně z veřejných sbírek umění, na této výstavě doplňuje množství obrazů ze soukromí.
Objevily se během posledních let v soukromých sbírkách i na trhu umění a obohatily profil umělce téměř ve všech oblastech jeho tvorby. „Výstava přesvědčuje o tom, že Antonín Chittussi osobitým způsobem rozvíjel různá témata a motivy. Zahrnuje mimo jiné jeho obrazy z lesa ve Fontainebleau u Paříže, Paříže a jejího okolí, velkých francouzských řek, jihočeských rybníků a slavných míst z okolí řeky Doubravky," doplnila kurátorka výstavy Marcela Chmelařová. (pst)