Přesné vymezení platebních způsobů by se mělo objevit v novele zákona o odpadech, kterou brzy projedná vláda. Peníze lidé obdrží na bankovní účet nebo si je vyzvednou na poště.

Sběrny novou vyhlášku přijímají rozpačitě. Očekávají, že komplikace přinese nejen jim, nýbrž hlavně poctivým občanům. „Budeme muset pořídit program, abychom to administrativně zvládli," říká majitel sběrny Jaromír Plundra ze Žamberka a rozpovídá se: „Těžkosti to přinese opět normálním lidem. Ti, kteří nařízení budou chtít obejít, si poradí. Podle mě se tím moc nevyřeší. Není žádná věda si založit bankovní účet."

Většího administrativního zatížení se obává i Milan Bučmej, zaměstnanec sběrny Al Pohoda. Podle něj vyhláška některé občany od sběru odradí: „Jsou lidé, kteří dokáží nasbírat množství odpadu, třeba plechovek, po příkopech. Mohlo by to vést k tomu, že by se vzdali této dobrovolné práce, díky níž se daří životní prostředí zlepšovat." Provozovatelka sběrných surovin v Chocni Dagmar Kardašová se domnívá, že pro sběrnu se mnoho nezmění: „Záleží, než si lidé zvyknou, že nebudou dostávat peníze do ruky, ale na účet. Předpokládám, že například starší lidé budou sbírat méně, protože většinou nemají bankovní účet."

Ministerstvo plánuje sběrny také více prověřovat, zpřísňovat licenční podmínky a postupně jejich počet omezit. K potírání kriminality přispěje speciální kontrolní tým.
Provozovatelé oslovených sběren se přísnějších prověrek neobávají. „Myslím, že snižování počtu sběren postihne spíše ambulantní sběrny nebo ty, které nedodržují pravidla. To už svůj význam má," souhlasí se záměrem Jaromír Plundra. Naopak Milan Bučmej se obává, že právě větší kontroly a požadavky mohou malé sběrny zruinovat: „Zpřísnění podmínek postihne hlavně malé sběrny, jako jsme my, ty větší mají zastoupení ve vyšších kruzích, jsou třeba součástí nadnárodních společností. Ty to překlenou."

Změna usnadní vyšetřování

Velitel vysokomýtské městské policie Jaromír Antl očekává, že díky nařízení bude krádeží méně. Skutečnou účinnost nové vyhlášky však prověří až praxe. „Pro policii bude snadněji dohledatelné, kdo je majitelem účtu. V některých případech se tím vyšetřování zjednoduší," vyjádřil se velitel. Podle něj ovšem záleží, jak poctivě se k tomu sběrny postaví. „Je otázka, zda sběrny totožnost zákazníků skutečně kontrolují, nebo doklady falšují tím, že vypisují fiktivní adresy," dodal.

Osobně by navrhoval řešit otázku, jak zaručit efektivní vymahatelnost práva, následovně: „Ukládat nějaké sankce lidem, kteří mají adresy na obecních úřadech, když už jsou sami dlužníky, je prakticky zbytečné. Pokud se budou stále pohybovat na úrovni přestupků, nebudou řešit, jestli jim vypíšeme další složenku, protože už dluží mnohem vyšší částku."

Takoví lidé jsou dnes v podstatě nepostižitelní, protože nevlastní majetek.

Pomůže registr přestupků

Vymahatelnost práva by mohl zajistit chystaný centrální registr přestupků. Pokud by se prokázalo, že pachatel se přestupků dopouští opakovaně, nebyl by už znovu pokutován, ale trestně stíhán. „To, si myslím, by mělo konečně účinek. Zatím totiž nevíme, jestli dotyčný už třeba nekradl v jiném městě nebo kraji," říká velitel Jaromír Antl.