„Tyto peníze vyplácíme již několik let. Celková výše dotace je šedesát tisíc korun a rozdělujeme ji podle množství odevzdaného sběru na jednotlivých školách," vyjádřila se vedoucí litomyšlského odboru školství Milada Nádvorníková.

Sluchátka i sešity

Peněz nemají školy nadbytek, a proto jakákoliv finanční podpora je vítaná. Kromě dotace od města plynou do rozpočtu škol i peníze za samotný sběr. Na co je použijí, mají všude jasno. Rozdělí je dětem. Na základní škole U Školek si dokonce žáci mohou vybrat. „Děti nám nosí návrhy a my je zohledňujeme. V letošním roce si vybraly kin-ball. To je speciální míč, se kterým si hrají děti od první do devátých tříd. A to i ty, které sport moc v lásce nemají," řekla ředitelka školy Miroslava Jirečková. V minulých letech si děti takto vybraly kameru či prolézačky.

Na základní škole T. G. Masaryka dětem pořídili pracovní sešity na výuku anglického jazyka. „Používají je děti od prvních do devátých tříd. Příspěvek však dostanou pouze ty, které se sběru papíru zúčastní, nehledě na to, kolik papíru přinesou," popsala, jak peníze utratí Kamila Voříšková, zástupkyně ředitele. Na vybavení jazykové učebny použijí peníze na základní škole Zámecká. „Nakoupíme například nová sluchátka a další potřebné vybavení," sdělila Dagmar Burdová, zástupkyně ředitele.

Školní výlety

Pomůcky a vybavení nejsou jedinou věcí, které školy koupí. Vzhledem ke končícímu školnímu roku dostanou žáci i příspěvek na výlety. „Nejaktivnější třída dostane jako příspěvek na školní výlet ve výši tisíc korun. Zbytek tříd podle odevzdaného sběru," popsala systém Miroslava Jirečková. Kromě výletu tradičně na škole U Školek posílají část peněz Nadaci Stonožka. Každá třída dostane příspěvek na školní výlet i na ostatních školách.

„Všechny peníze dáváme do fondu. Díky penězům za sběr nevybíráme poplatky od rodičů. Přispíváme tak na školní výlety, exkurze, odměny nejlepším žákům na konci roku a mnoho dalších aktivit," řekla zástupkyně ředitele ze školy Zámecká. Právě zde sbírají nejvíce, a to nejen z důvodu, že se jedná o školu s největším počtem žáků. „Pomáhají nám rodiče, prarodiče a dokonce i bývalí žáci, což nás velice těší," podotkla Dagmar Burdová.

Do sběru papíru se nejvíce hrnou děti na prvním stupni, u starších přeci jen zájem upadá. Znatelná je také podpora rodičů, kteří přivezou v autě i několik desítek kilogramů sběru.

Proč vlastně město takto školy podporuje? „Za tříděný odpad získává Litomyšl dva miliony korun. Tyto prostředky vracíme do systému odpadového hospodářství a jednou z aktivit, kterou podporujeme, je sběr na školách," řekl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.