„Kdyby přišla velká voda, tak rybník nic nepobere a celá obec bude plavat. Je tam žabinec a páchne to. Kolem také vede cyklostezka z Vrbatova Kostelce do Ležáků, takže tudy jezdí desítky cyklistů," říká místní obyvatel Jiří Růžička. Zmínil také petici, ve které svým podpisem 95% obyvatel osady vyjádřilo souhlas s okamžitým řešením neutěšeného stavu vodní nádrže.

Brzké zlepšení

Z obecního úřadu Vrbatova Kostelce, pod nějž víska Habroveč spadá, tento týden přichází radostná zpráva. Obecní zastupitelé se shodli na odbahnění požární nádrže a opravě místní kapličky.

„Zastupitelstvo schválilo opravu místní kapličky a máme i schválené odbahnění rybníku. Firmy jsou vybrané, nyní je třeba udělat objednávku, to bude trvat maximálně týden a pak bude záležet na firmách a jejich kapacitních možnostech, kdy začnou a dokončí stavbu. Předpokládáme ale, že do konce roku bude hotovo," říká starosta Vrbatova Kostelce Jan Třísko.

Na opravu kapličky dostalo vedení Vrbatova Kostelce dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 260 000 korun. Oprava rybníku vyjde na necelých 80 tisíc. „Celkem v Habrovči proinvestujeme částku okolo 400 tisíc," doplňuje Jan Třísko.

Stejně vysokou částku by stála také oprava zhruba padesát metrů dlouhé strouhy, která vede od rybníku napříč obcí. O její zvelebení také místní obyvatelé usilují. Tato částka však podle starosty přišla zastupitelům příliš vysoká, a proto opravu neschválili. Vodoteč měla být opravená v původním duchu, tedy vyzděná žulovými kameny.
Modernizací však dozajista projde kaplička, která při rekonstrukci dostane také lineární motor, který bude zvonit zvony.

Lukáš Vaníček