Výstavba haly na výrobu a zkoušení leteckých motorů je v plném proudu. I když se proti tomu někteří lidé bouřili, vše je na dobré cestě. Firma před několika týdny získala stavební povolení, a tak jí už nic nebrání. „Kolaudace stavby je naplánovaná na květen 2015. Už v březnu bychom rádi rozjeli zkušební provoz, abychom do kolaudace stihli všechna měření i případné stavební úpravy a odstranění nedostatků," uvedl Stanislav Bajzík, ředitel firmy, která halu buduje.

Nebudou se tady střídat kamiony. Nepůjde totiž o žádnou sériovou výrobu, jak by si někdo možná mohl myslet. „Jedná se o malovýrobu, jejíž součástí bude i zkušebna," sdělil ředitel. Firma dnes vyrábí kolem čtyřiadvaceti motorů ročně. Plánují, že v Sušici by jich vyrobili dvojnásobek. „Produkcí pokryjeme kromě naší republiky také Slovensko, část Rakouska, část Německa," upřesnil Stanislav Bajzík. Dílna nabídne příležitost čtyřem až pěti vysoce kvalifikovaným pracovníkům. S výrobou motorů souvisejí i další procesy, takže práci dostanou rovněž některé místní firmy.

Petice proti výstavbě

Ještě vloni hýbala Sušicí petice, která byla proti výstavbě zkušebny motorů. „Zkušebnu tady nechceme, stačí nám hluk ze sekaček a motorových pil," hlásali odpůrci. Ale informační schůzky se Sušickými ukázaly pravý opak. „Díky vedení města jsme se sešli s obyvateli a vysvětlili jim, o co jde," řekl Stanislav Bajzík. Lidé se postavili na stranu projektu, který odstraní hyzdící budovy a dá vzniknout novému provozu, který nebude ani rušit okolí.

Výstavba vyjde na dvacet milionů korun. Podle Stanislava Bajzíka to nebude klasická hala, ale budova se sedlovou střechou.