Mohla to být souhra náhod, nebo špatné zajištění stavby. V pardubické ulici V Ráji se v pondělí skácel vzrostlý strom přes celou její šířku. Naštěstí nezpůsobil žádná zranění a ani hmotné škody.

Strom padl k zemi vyvrácený z kořenů. Ulice se momentálně nachází v rekonstrukci a vyvstává tak řada otázek – může za jeho pád špatný stav dřeva, nebo na něm měla podíl i rekonstrukce, která příliš odkryla kořeny a strom v půdě podmáčené vytrvalým deštěm už se nedokázal udržet?

Pakliže ano, je na místě další otázka – kolik dalších stromů takto pádem ještě hrozí?

Stromy v pořádku

„Zadávali jsme si na základě žádosti magistrátu 21. července odborné stanovisko. Vybraly se dva javory na posouzení a v obou případech byly stromy vyhodnoceny jako zdravé a bezpečné," konstatoval starosta pátého pardubického městského obvodu Jiří Hájek. Jenže teď jeden z javorů v ulici padl k zemi…

Strom se vyvrátil ze země i s kořenovým balem. Nešlo ani o na první pohled nemocný strom. Byl plně zelený, bez suchých větví nebo prasklin. Těsně u jeho paty ale byla do hloubky zahloubena silnice a instalovány betonové obrubníky. Těm zřejmě musela ustoupit i část kořenů.

Půda je navíc po třech dnech deště silně rozmoklá a měkká a strom už pravděpodobně neměl sílu se na místě udržet sám.

Stromy měly zůstat

„Stromy měly v ulici zůstat i po rekonstrukci, až na jeden poškozený. Tak s tím počítal projekt. Na spadlý strom už jsme si vyžádali dendrologický posudek a budeme chtít znát co nejrychleji příčinu pádu. Je možné, že jde jen o shodu náhod, ale v případě, že by posudek ukázal, že za pád mohou i stavební práce, budeme muset provést nezbytná opatření, nebo alespoň omezení pohybu chodců kvůli bezpečnosti," podotkl Jiří Hájek.

Pro ulici V Ráji by to nejspíš znamenalo, že se vzrostlé javory budou muset z bezpečnostních důvodů narychlo začít kácet.

Poškozené kořeny

Detailní pohled na ořezané kořeny stromu z předchozího snímku.

Když jsme v úterý staveniště prohlíželi, našli jsme minimálně tři další stromy, které mají kořeny osekané od země. Nově položené obrubníky vedou jen pár centimetrů od kmenů stromů, v některých případech je jasně viditelné, že kvůli tomu muselo být téměř všude zasaženo do kořenového systému a v některých případech šlo o zásah značně razantní. Lidé, kteří v ulici bydlí, se teď obávají dalších pádů stromů.

Rekonstrukci ulice V Ráji provádí firma Miros. Zadavatelem je pardubický magistrát.

Ručí dodavatel

„Ulice je stále v rekonstrukci a v současné době tedy za veškeré škody či mimořádné události zodpovídá dodavatel stavby. Odbor majetku a investic magistrátu se během kontrolních dní zabýval i otázkou ochrany stromů, které mají zůstat na místě. Stromy, kde během zemních prací došlo k narušení kořenové části, byly ošetřeny. Podle vedoucího odboru majetku a investic Jaroslava Hrušky však rozhodně nedocházelo k osekání kořenů stromů," uvedla mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.