Obyvatelé města se nemusejí dívat na hodinky. Pravé poledne jim pravidelně každý den oznámí téměř pět set let starý zvon Panny Marie. Z věže kostela svatého Bartoloměje začal po letech opět zvonit.

Zvon mlčel

V loňském roce provedli odborníci průzkum zvonu ve věži březovského kostela. „Zvonaři jej vyrobili v roce 1524. Bez srdce váží osm set osmdesát kilogramů," uvedl březovský farář Pavel Michut. Téměř dvacet let ale zvon mlčel. „Byl křivě zavěšený a zvonit jsme s ním nemohli. Dřevěná konstrukce, na které byl uložený, totiž vyhnila," vysvětlil farář. Průměr zvonu a výška je sto devět centimetrů.

Kampanologové zjistili, do jaké míry je poškozený. „Museli jsme vyměnit dubovou hlavu a také závaží. Původní srdce nahradilo nové z měkčího materiálu," uvedl Pavel Michut.  Zvon kdysi pohánělo řetězové kolo, poté elektromagnetická pumpa, ale ta ho poničila. „Po opravě jsme zvon trochu otočili, aby srdce nebilo do míst, která jsou vytlučená," podotkl kněz.

Dálkové ovládání

Zvony v kostelích vyzvánějí  zpravidla třikrát denně. V Březové teď zvoní jednou. „Vyzváníme každý den ve dvanáct hodin. Ráno a večer prozatím ne. Musíme zvon chránit. Má už čtyři sta osmdesát osm let," zdůraznil Pavel Michut. Zajímavý je způsob, jakým farář téměř pět set let starý zvon rozezvučí. Stačí mu na to dálkové ovládání. „Elektronické ovládání je nejšetrnější. Nemusím ani chodit po schodech nahoru do věže, funguje na dálku," podotkl Pavel Michut. Když nejde elektřina, zazvoní ručně. Do budoucna kněz uvažuje ještě o jednom zvonu na denní zvonění. „Ten by zvonil ráno, v poledne a večer.  Tento velký by zvonil jen o svátcích nebo slavnostních příležitostech," uvedl farář.

Vedle zvonu Panny Marie, který je zapsaný mezi kulturními památkami, vyzváněly před válkou ještě dva menší. Podle Pavla Michuta všechny zabavili a odvezli nacisté. „Zvon byl na věž znovu instalovaný při biřmování 15. června 1947. Ve stejném roce město slavilo čtyři sta padesát let od svého založení," vysvětlil kněz. Údaje zjistil z pohlednice, která byla k tomuto výročí vydaná. „Zvon tento byl nám odebrán německými okupanty v roce 1942 a nyní opět nalezen v Hamburku. Zvon Panny Marie bude zase umístěn na svém původním místě na věži chrámu sv. Bartoloměje, aby odtud jeho zvuk stále do srdcí nám vléval víru, naději a lásku," píše se na pohlednici. Do Hamburku svezli němečtí okupanti stovky zvonů z celé Evropy. „Vedli si pečlivé seznamy, přesně věděli, kde který zvon zabavili," vysvětlil Pavel Michut.  Kdo se zasloužil o navrácení z Hamburku, ale neví.

Více zvonů, lepší zvuk

Po staletích má zvon příjemný zvuk. „Je bez vibrací. Rušivé prvky jsme nezaznamenali. Rezonance je uspokojivá," uvádí ve své odborné zprávě kampanolog  František John ze Zábřehu. Po stranách zvonu doporučil umístění  dvou menších zvonů.  „Pokud je ve věži více zvonů různé velikosti, tak lépe ladí. Každý zvon má své specifické akustické ladění," míní březovský farář Michut. Vše ale zůstává otázkou peněz.