Výlet do minulosti

„Časově se návštěvník našeho hradu vrátí do konce 15. století, protože současná podoba hradu, například palác v podobě torza, holé interiéry věží, narušený prstenec hradeb a již přistavěné purkrabství, by při troše fantazie mohla připomínat stav hradu na konci 15. století, kdy po velkém požáru došlo k zásadní přestavbě a současně i dostavbě našeho hradu. První prohlídkový okruh představí návštěvníkům běžný život na hradě z pohledu jeho obyvatele na konci 15. století. Průvodcem jim bude purkrabí, případně jeho manželka či dcera, kteří budou vyprávět o systému vytápění, hygienických zařízení, přípravě jídel nebo budou moci nahlédnout do střechy hradního paláce. Na konci prohlídky se návštěvníci seznámí s některými metodami, díky nimž získáváme informace o minulosti, jako například dendrochronologie, experimentální archeologie a podobně, které byly použity pro získávání informací o historii Kašperku," říká kastelán Zdeněk Svoboda.

Druhý prohlídkový okruh seznámí návštěvníky se stavbou a přestavbou hradu po požáru koncem 15. století. Průvodcem po hradě bude sám verkmistr nebo jeho dcera. Návštěvníkům představí stavební postupy, pracovní náčiní, řemeslníky, a to za použití zajímavých výtvarných řešení. „V západní věži, v podlaží, kde kdysi bývala zateplená místnost, takzvaná roubená komora, čeká velké překvapení. Dnes je místnost prázdná. Ovšem díky citlivému využití moderní audio vizuální techniky se turisté najednou ocitnou uprostřed vybavené místnosti v době Karla IV. Budou tak očitými svědky její stavby, užívání včetně vybavení a nakonec jejího zániku. V další místnosti západní věže se návštěvníci pomocí této techniky stanou očitými svědky stavby krovu střechy hradního paláce. Podle našich informací zatím na žádné památce minimálně v ČR neměli návštěvníci možnost ocitnout se uprostřed takto oživlé místnosti," vysvětluje Svoboda.

Nové prohlídkové okruhy se na Kašperku na Klatovsku otevírají v sobotu 23. června.

Novinky v kultuře

Od 19. do 21. července se na Kašperku usídlí opravdový drak, rytíři zachraňující unesenou princeznu a nebudou chybět ani ohňové efekty. To vše v kulisách tajemného večerního hradu. Účinkovat bude skupina historického a scénického šermu Rytíři Koruny české. Představení je vhodné pro malé i velké diváky, a začínat bude vždy  ve 20 hodin. Odehraje se vždy na hradním nádvoří.

„Návštěvníci nepřijdou ani o tradiční srpnová divadelní představení. Ta letošní  se odehrají 7., 8., 10. a 11. srpna. Tentokrát představí divadelní spolek Kašpar silný příběh o opravdové lásce a hrdosti „Cyrano". Prostory hradního paláce dodají představení jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru. Nejen díky výborným hereckým výkonům, ale i díky již zmiňované atmosféře autentických hradních prostor diváci mohou snadno získat pocit, že před nimi neprobíhá divadelní představení, ale že přihlížejí reálnému příběhu ze života. V hlavních rolích Cyrana a Roxany účinkují Martin Hofmann a Eva Elsnerová, režie se opět ujal Jakub Špalek. Představení začnou vždy ve 21 hodin," zve na divadlo předčasně kastelán.

Nové noční prohlídky hradu, tentokrát zaměřené na milostný život v dobách rytířů, se odehrají  16. až 18. srpna a 23. až 25. srpna. Těšit se můžete na milostnou poezii, tanec, souboje, ale nebude chybět ani vtip i humorné scénky, to vše v prostorách gotického hradu Karla IV.  „Již druhým rokem je hrad Kašperk součástí takzvaného Šumavského trojhradí. I pro tento rok je pro návštěvníky připravena velká letní soutěž, kde hlavní výhrou je vyhlídkový let nad těmito hrady. Ostatní turisté mají reálnou šanci získat menší ceny jako výherci měsíční soutěže," doplnil informace o novinkách na hradě Kašperku Svoboda.